Jak wybrać odpowiedni sport dla początkujących

Chcesz zacząć przygodę ze sportem, ale nie wiesz jak zacząć? Do tej pory prowadziłeś siedzący tryb życia, a sport był dla Ciebie fascynujący jedynie z pozycji kanapy przed telewizorem? Czeka Cię zatem nie lada zmiana. Jeśli jednak odpowiednio się do tego przygotujesz, Twoje sportowe początki będą dla Ciebie fascynującym przeżyciem, które szybko zamieni się w pasję. Podpowiadamy, jak wybrać odpowiednią dyscyplinę sportu dla początkujących.

 

Określ swój cel

Na początek warto zastanowić się, jakie mamy oczekiwania odnośnie sportu, który zaczniemy uprawiać. Każdy z nas może mieć bowiem inną motywację. Określenie celu jest bardzo istotne zwłaszcza w przypadku osób, które do tej pory niechętnie podejmowały się jakiejkolwiek aktywności fizycznej. Celem może być na przykład poprawa kondycji, zrzucenie zbędnych kilogramów, rozruszanie ciała, pozbycie się stresu czy po prostu spędzenie aktywnie czasu. Mając jasno określony cel łatwiej Ci będzie znaleźć taką dyscyplinę, która będzie sprzyjała jego realizacji.

 

Sport ukierunkowany na odchudzanie

Jeśli za pomocą sportu chcesz pozbyć się zbędnych kilogramów, musisz wybrać taki jego rodzaj, który pozwoli Ci na systematyczne treningi o odpowiedniej długości. Spalanie tkanki tłuszczowej jest najbardziej efektywne wówczas, gdy wykonujesz ćwiczenia o umiarkowanej intensywności, na stałym poziomie tętna oraz w sposób ciągły przez co najmniej 30-40 minut. Najlepiej wówczas wybrać wszelkiego rodzaju treningi cardio takie jak nordic walking, jogging, pływanie, jazda na rowerze, ćwiczenia na bieżni, rowerku stacjonarnym czy orbitreku. Odpowiednie będą również zajęcia fitness dedykowane właśnie osobom pragnącym zrzucić nadprogramowe kilogramy. Na takich zajęciach zwykle wykonujemy różnego rodzaju ćwiczenia cardio bez dłuższych przerw, co sprzyja spalaniu kalorii oraz tkanki tłuszczowej.

Warto również wiedzieć, że istnieją specjalne plany treningowe, które polegają na wykonywaniu intensywnych ćwiczeń w szybkim tempie, dzięki czemu nasz metabolizm jest bardzo szybko pobudzany, natomiast nie zalecamy tego rodzaju treningów na początku Twojej przygody ze sportem. Może on bowiem okazać się aktywnością zbyt obciążającą Twój organizm, co w konsekwencji prowadzi do przetrenowania i spadku motywacji. 

 

Sport ukierunkowany na rzeźbę sylwetki

 

Jeśli celem Twojej aktywności fizycznej jest uzyskanie pięknej budowy ciała, proponujemy postawić na sporty siłowe, które stymulują mięśnie do wzrostu. Może to być na przykład jogging górski, jazda na rowerze pod górkę czy treningi siłowe z obciążeniem. Jeśli planujesz tego rodzaju aktywność, warto skonsultować się z profesjonalnym trenerem, który pomoże Ci stworzyć konkretny plan treningowy. Działanie w tym zakresie na własną rękę może nie tylko nie przynieść zamierzonych efektów, ale również zaszkodzić realizacji celu. 

 

Sport ukierunkowany na aktywne spędzenie czasu

 

Osoby, które pragną rozpocząć aktywność fizyczną po to, by dostarczyć sobie nowych wrażeń czy zwyczajnie spędzić czas w atrakcyjny i pożyteczny dla organizmu oraz samopoczucia sposób, mają szerokie pole do wyboru dyscypliny. Odpowiedni będzie bowiem każdy sport, który zwyczajnie sprawia nam przyjemność, podnosi poziom endorfin i sprawia, że z chęcią go uprawiamy. Może to być każda, zaprezentowana w niniejszym artykule aktywność pod warunkiem, że nie będzie dla Ciebie uciążliwym obowiązkiem. 

 

Jak przygotować się na aktywność fizyczną?

 

Gdy już wybrałeś idealną dla Ciebie dyscyplinę sportu, która pomoże Ci zrealizować postawiony cel, warto odpowiednio się do tej aktywności przygotować. Przede wszystkim należy zadbać o strój sportowy. Musi on zapewniać pełną wygodę podczas ruchu oraz odpowiednią wentylację. Niezwykle ważny jest także wybór obuwia, które powinno być dopasowane do konkretnej dyscypliny. Buty sportowe muszą bowiem gwarantować stopie przyczepność do podłoża, amortyzację i stabilizację w zależności od tego, jaki rodzaj ruchu będziesz wykonywać. Pamiętaj także o tym, że każdy sport musi być poprzedzony kilkuminutową rozgrzewką, której celem jest przygotowanie mięśni i stawów do wysiłku i tym samym wyeliminowanie sytuacji, które mogą grozić kontuzją.

 

Sport to doskonały sposób na zadbanie o swoje zdrowie oraz samopoczucie. Warto rozpocząć z nim przygodę już dziś i cieszyć się korzyściami, jakie niesie ze sobą każda aktywność fizyczna.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here