Niektóre ładunki wymagają specjalistycznego zabezpieczenia. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko ich uszkodzenia podczas przechowywania i transportu. Jednym z rodzajów stosowanych zabezpieczeń jest bandowanie, czyli spinanie i opasywanie różnorodnych materiałów za pomocą taśmy. Jak wybrać odpowiedni produkt do bandowania? Jakie rodzaje taśm są obecnie polecane?
Na czym polega bandowanie?
Bandowanie taśmą stalową jest zabezpieczeniem dużych ładunków przed uszkodzeniem lub upadkiem podczas transportu i przechowywania. Taśma stalowa zapewnia sztywne i mocne spinanie przedmiotów wielkogabarytowych, giętkich oraz trudnych do zabezpieczenia. Stosuje się ją w budownictwie, górnictwie, transporcie, branży tekstylnej i w wielu innych gałęziach przemysłu. Producenci z firmy Metalzbyt oferują dwa główne rodzaje taśm różniące się od siebie stopniem wytrzymałości. Każda z nich znajduje zastosowanie przy zabezpieczaniu konkretnych ładunków. Wśród dostępnych produktów można wyróżnić zatem:
- taśmy ocynkowane,
- taśmy stalowe zwykłe,
- taśmy lakierowane,
- taśmy galwanizowane,
- taśmy niebieszczone.
Każdy z wyżej wymienionych rodzajów powinien być przechowywany w inny sposób. Jedne muszą być magazynowane pod zadaszeniem, a inne można zostawić na powietrzu. Poszczególne typy taśm różnią się także wytrzymałością, okresem przydatności oraz odpornością na korodowanie.
Rodzaje i charakterystyka taśm do bandowania
Taśmy do bandowania różnią się także materiałem, jaki został wykorzystany do ich produkcji. Dzielą się zatem na:
- taśmy PP, czyli polipropylenowe,
- taśmy poliestrowe miękkie,
- taśmy poliestrowe twarde.
Wśród cech charakterystycznych taśm spinających polipropylenowych należy wyróżnić przede wszystkim wysoką wydajność oraz łatwość użytkowania. Materiały te stosuje się zwykle do zabezpieczania ładunków transportowanych paletami. Taśma polipropylenowa usztywnia i stabilizuje ładunek podczas przewożenia. Taśmy wykonane z poliestru twardego są bardzo odporne na rozerwanie. Ponadto charakteryzują się elastycznością, dzięki czemu można nimi spinać ładunki wielkogabarytowe. Najczęściej zabezpiecza się nimi materiały budowlane, bele papieru oraz drewno. Towary te spina się zazwyczaj w sposób automatyczny.
Taśmy z miękkiego poliestru, podobnie jak poprzednie dwa rodzaje służą do opasania ładunków podczas magazynowania i transportu. Poliester miękki jest odporny na działanie niekorzystnych czynników chemicznych i atmosferycznych. Ponadto, mają wszechstronne zastosowanie. Taśmy poliestrowe miękkie występują w typach WG oraz CC. Pierwszy rodzaj utrzymuje stałe naprężenie przez długi czas, zaś drugi zapina się za pomocą drucianej zapinki. Taśmy CC są odporne na wszystkie warunki pogodowe i bardzo trwałe.