Sport i Zdrowie

Plastry kinesiotaping jako pomoc w bólach kręgosłupa

  • 19 kwietnia, 2021
  • 4 min read
Plastry kinesiotaping jako pomoc w bólach kręgosłupa

Kinesiotaping to technika tak zwanego dynamicznego plastrowania, czyli naklejania na miejsce odczuwania bólu mięśni czy stawów specjalnych taśm lub plastrów. Dzięki różnym strukturom i wielkościom takich elementów, a także przyczepianiu ich na skórze w odpowiedni sposób możliwe jest skuteczne wspieranie procesów regeneracji wewnątrz tkanek i wzmacnianie ogólnej ruchomości.

Kilka słów o metodzie Kinesiology Taping

Jedną z coraz chętniej stosowanych metod rehabilitacji jest Kinesiology Taping. Opracowana w latach 70. XX wieku przez japońskiego chiropraktyka Kenzo Kase do Polski dotarła dużo później. Głównym założeniem tej metody jest leczenie w sposób ciągły, to jest także w czasie ruchu. Nadwyrężone stawy, mięśnie czy układy kostne pozostają ruchome, a ich wzmocnienie przebiega poprzez przyklejone w odpowiednich miejscach plastry k-active tape. To bardzo rozciągliwe taśmy proste lub wycięte w określone kształty, produkowane z wysokogatunkowej bawełny. Dzięki temu przepuszczają zarówno powietrze, jak i wodę, na przykład w postaci ludzkiego potu. Nie nasiąkają nią jednak – są wodoodporne.

Terapia wykorzystująca plastry i taśmy typy kinesiotaping opiera się na naturalnych procesach zachodzących w ciele człowieka i bazuje na budowie anatomicznej układu ruchu. Dzięki naciągnięciu lub podtrzymaniu skóry w wybranym miejscu plastry oddziaływają na przepływ limfy, ułatwiają wchłanianie się obrzęków czy też łagodzą stany zapalne oraz, co zapewne najważniejsze dla pacjenta, niwelują ból. Takie taśmy można nosić bez obaw nawet przez kilka dni. Ze względu na swoje właściwości kinesiotaping stosowany jest w rehabilitacji, także sportowej, gdzie sprawdza się w przypadku urazów ścięgien, stawów i mięśni, skręceń, zwichnięć oraz po złamaniach kości.

Kinesiotaping: ulga w bólu kręgosłupa

Ból kręgosłupa, wynikający czy to z urazu, czy też ze stanów zwyrodnieniowych potrafi skutecznie utrudniać codzienne funkcjonowanie. Ulgę i poprawę stanu zdrowia kręgów przynieść może właśnie kinesiotaping. Faktem jest, że metoda ta może pomóc przy takich schorzeniach, jak rwa kulszowa czy najczęściej wskazywany tępy ból okolicy lędźwiowej. W takich przypadkach zastosowanie plastrów ma na celu zmniejszenie napięcia mięśniowo-powięziowego i odciążenie znajdujących się w lędźwiach szczytów korzeni nerwowych.

Kiedy warto skorzystać z kinesiotapingu w leczeniu bólu kręgosłupa? O poradę poprosiliśmy doradcę firmy FizjomixDo fizjoterapeuty warto udać się już przy pierwszych symptomach obejmujących dowolny odcinek pleców. Niestety, często takie objawy są bagatelizowane. Coraz bardziej dokuczliwy ból łagodzi się dostępnymi lekami przeciwzapalnymi, a do specjalisty wybieramy się dopiero wtedy, gdy sytuacja staje się już trudna do zniesienia. A plastry i taśmy do kinesiotapingu można zastosować jako samodzielną metodę rehabilitacji właśnie przy pierwszych objawach, co pozwala wyeliminować przyjmowanie środków przeciwbólowych i przywrócić ruchomość. W schorzeniach o wyższym stopniu zaawansowania Kinesiology Taping jest zazwyczaj stosowany jako wsparcie fizjoterapii, w tym terapii manualnej.

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów plastrów do kinesiotapingu, jednak ich nakładanie warto zostawić specjalistom posiadającym wiedzę na temat prawidłowego stosowania. Nie należy przy tym przejmować się różnymi kolorami taśm – nie stanowią one żadnego oznakowania, barwa nie wiąże się ani z trwałością plastra, ani z jego przeznaczeniem.