Wilgoć w domach szkieletowych. Co warto wiedzieć?

Wilgoć w domu to problem, który cały czas niepokoi zarówno budowniczych jak i właścicieli domów. Obojętnie w jakiej technologii się je buduje, to właśnie ochrona przed wilgocią jest jednym z priorytetów. Każdy zdaje sobie sprawę, mieszkanie w zagrzybionym budynku to niebezpieczeństwo dla zdrowia. Do tego jeszcze dochodzi ryzyko znacznego osłabienia konstrukcji, spowodowane nadprogramową obecnością wody.

Skąd może się wziąć wilgoć w domu szkieletowym?

W domach szkieletowych, powodem wilgoci mogą być te same przyczyny, które odpowiadają za taki stan przy każdym innym systemie budowania. Mogą to być niedostatecznie odizolowane od gruntu fundamenty, które mają strukturę nasiąkliwą. Powodem nadmiaru wody mogą być również zwyczajne błędy konstrukcyjne przy samej budowie.

Jednak w przypadku domów szkieletowych zasadnicze znaczenie ma samo drewno, z którego wykonuje się szkielet budynku. Tak o tym mówi ekspert z firmy ITS, która projektuje tego typu konstrukcje: – Drewno na dom szkieletowy powinno być odpowiednio wysuszone. Wilgotność nie powinna przekraczać 15 procent. Jest to wymóg kluczowy, ponieważ drewno w trakcie suszenia zmienia swój kształt, co może nawet ingerować w wymiary różnych elementów. Podczas niekontrolowanego wysychania może nawet pęknąć. Nie musi do tego dojść, jednak wilgoć, która się uwolni pozostanie na długo w ścianach.

Dom szkieletowy już w czasie budowy jest zabezpieczany przed działaniem wilgoci. Wszystko to dzięki suchym tynkom, które znajdują się zarówno na zewnątrz, jak też wewnątrz. Do tego dochodzi folia paroprzepuszczalna, która jest doskonałą zaporą dla wody.

Taki rodzaj budynku to przede wszystkim brak tradycyjnych materiałów budowlanych, takich jak bloczki betonowe czy pustaki, które na dłuższą metę mogą działać tak jak gąbka.

Odpowiednia wentylacja

Tradycyjne budynki, zwłaszcza te stare, drewniane, nie były budowane ze zbyt szczelnych elementów. Tyczyło się to zarówno samych ścian jak też otworów okiennych i drzwiowych. Natomiast doskonale zaizolowany dom szkieletowy ma zwiększone potrzeby dotyczące systematycznej wentylacji. Dlatego idealny rozwiązaniem w przypadku budynku stworzonego tą techniką jest wentylacji mechaniczna.

Każda przegroda w domu tego typu powinna mieć sprawnie działającą wentylację wykonaną w obojętnym systemie, zarówno bardziej tradycyjnym, jak też tym, który działa w ramach rekuperacji.

Z powyższego wynika, że warunkiem braku wilgoci jest budowanie domu ściśle według obowiązujących zasad i z materiałów dobrej jakości. Tylko wtedy zaistnieje pewność, że budynek zawsze będzie suchy.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here