Dom i Ogród

Płyty PIR a styropian. Porównanie

  • 19 kwietnia, 2021
  • 3 min read
Płyty PIR a styropian. Porównanie

Przepisy unijne dokładnie określają normy dla przenikalności cieplnej w nowobudowanych obiektach. Gdy mowa o ścianach zewnętrznych, do tej pory współczynnik przenikania ciepła (U) nie mógł być większy niż 0,23 W/( m2·K). Natomiast od roku 2021 maksymalna granica wynosi już 0,20 W/( m2·K). Żeby być w zgodzie z takimi parametrami, podczas izolacji budynku trzeba zastosować odpowiednie materiały. W tym celu można użyć płyt PIR lub styropianu.

Nowoczesna płyta PIR

Płyta PIR jest ulepszoną wersją poliuretanu. Płyty z tego materiału posiadają wyjątkowo wysoką izolacyjność. Szacuje się, że używając ich do ocieplania, uzyskuje się o 70% większą izolacyjność niż w przypadku zastosowania płyt styropianowych lub zwykłej wełny mineralnej. Dlatego tak chętnie stosowane są w miejscach, gdzie jest duże prawdopodobieństwo wystąpienia wilgoci czy nacisku. Płyty PIR, oprócz posiadania wysokich właściwości termoizolacyjnych, są również odporne na uszkodzenia mechaniczne i ściskanie. Tego typu płyty można zakupić w dobrych hurtowniach z materiałami izolacyjnymi, takich jak np. TermPIR, gdzie dostępne bywa kilka ich odmian.

Płyty PIR składają się z warstw, gdzie rdzeniem jest pianka z odpowiedniego rodzaju poliuretanu, o nazwie  poliizocyjanurat. Okładziny płyty zrobione są z innych materiałów, takich jak aluminium czy włókno szklane. Tak powstała płyta docinana jest do pożądanych wymiarów.

Płyty PIR, oprócz wysokiej termoizolacyjności i wytrzymałości, są niezwykle lekkie, odporne na pleśń i grzyby a także niewrażliwe na agresywne związki chemiczne. Są też niepodatne na działanie wody, ponieważ mają znikomą nasiąkliwość. Nic więc dziwnego, że ostatnio bardzo chętnie stosowane są w budownictwie, stanowiąc lepszą alternatywę dla tradycyjnych płyt styropianowych.

Dwie wersje styropianu

Płyta styropianowa występuje w wersji podstawowej, czyli EXS i wersji udoskonalonej, czyli XPS. Podstawowy styropian powstaje przez spienienie i sklejenie polistyrenu w bloki. Cechuje go wtedy znaczna porowatość i kruchość. W porównaniu z materiałami takimi jak płyty PIR, jest nietrwały, łamliwy i nie posiada wysokiej termoizolacyjności. Nie nadaje się zupełnie na pozostawienie na wierzchu instalacji, bo z czasem zaczyna się rozsypywać. Nadaje się wszędzie tam, gdzie potrzeby dotyczące ocieplania nie są aż tak wielkie.

Bardziej udoskonaloną wersję styropianu, czyli XPS, produkuje się wtłaczając granulki do form, aby dopiero tam zostały spienione. Taka technologia daje większą gęstość, jednolitość i o wiele mniejszą porowatość. Gotowy produkt ma większe właściwości izolacyjne. Jego zwiększona twardość powoduje, że jest chętnie używany przy izolacji fundamentów. Ze względu na swoją twardość nadaje się na wszelkie mocno eksploatowane podłoża, gdzie jednocześnie występuje niska temperatura, na przykład w piwnicach czy na posadzkach parkingowych.

Zmiana stylu życia
Następny artykuł