Dom i Ogród

Dlaczego kura zjada własne jaja?

  • 10 sierpnia, 2021
  • 4 min read
Dlaczego kura zjada własne jaja?

W hodowli drobiu istnieje wiele niepożądanych zjawisk – jednym z nich jest zjadanie przez kury ich własnych jajek. Dlaczego nioski decydują się na tak drastyczne działanie? Najczęściej jest to podyktowane niewłaściwą dietą, w której brakuje po prostu niezbędnych składników odżywczych, witamin oraz mikro i makroelementów. Nie jest to jednak jedyna przyczyna. Tłumaczymy, co skłania kury do konsumpcji jajek oraz w jaki sposób można temu skutecznie zapobiegać.

Co wpływa na zjadanie przez kur własnych jaj?

Mogłoby się wydawać, że kury decydują się na zjadanie własnych jaj wyłącznie z powodu nieprawidłowo zbilansowanej diety – w rzeczywistości istnieje znacznie więcej czynników, związanych zarówno z warunkami utrzymania, jak też ogólnym dobrostanem zwierząt. Jedno jest pewne – jedzenie jajek przez nioski to jasny sygnał, że w kurniku dzieje się coś złego i nie wolno tego bagatelizować, ponieważ zjawisko może szybko się upowszechnić. Efektem będzie oczywiście spadek w produkcji jaj, a tym samym gorsze wyniki finansowe fermy.

Zanim zaczniemy jednak szukać bardziej nieoczywistych źródeł problemu, to warto zacząć od dokładnego przeanalizowania pokarmu, jaki spożywają kury. Należy zwrócić szczególną uwagę na takie pierwiastki, jak wapń i fosfor, a także zawartość aminokwasów, białka oraz tłuszczu. Jeżeli z jedzeniem jest wszystko w porządku, to winowajcą może być źle dostosowana przestrzeń w kurniku – wyjaśnia nam specjalista reprezentujący firmę Bio Eggs, dystrybutora urządzeń do hodowli drobiu.

Do najpowszechniejszych czynników wpływających na zjadanie przez kury ich jaj zaliczamy:

  • zbyt małą liczba gniazd w porównaniu do wielkości stada,
  • złe umiejscowienie gniazd,
  • nieregularne zbieranie ściółki i zaniedbywanie jej czystości,
  • zbieranie jaj o niewłaściwej porze lub zbyt rzadko,
  • ogólny stres doświadczany przez zwierzęta.

Co należy robić, aby zapobiec zjadaniu jaj przez kury?

Podstawa to dobrze dobrana dieta bogata w łatwo przyswajalny wapń oraz wystarczającą ilość czystej wody pitnej. Nawet jeżeli stosujemy różnego rodzaju specjalistyczne suplementy diety, to kurzy pokarm warto uzupełnić o sproszkowane skorupki jaj. Poza jedzeniem należy także zadbać o właściwe warunki w kurniku – chodzi przede wszystkim o dobór odpowiedniej ilości ptaków do jednego gniazda, najlepiej od 4 do 5 osobników. Nie mniej istotna jest nawet sama lokalizacja gniazda, które powinno znajdować się około 20-40 centymetrów ponad poziomem ziemi.

Powinniśmy też zadbać o regularne zbieranie złożonych jaj – zaleca się, aby robić to stosunkowo wcześnie, w okolicach godziny 10 rano.

Jak oduczyć kury zjadania jaj?

Jeżeli w porę nie zauważymy niepożądanego zachowania u naszych kur, to z czasem jedzenie jajek może stać się nowym nawykiem dla kolejnych osobników w stadzie. W takiej sytuacji stosowanie się do opisanych powyżej zaleceń nie przyniesie niestety żadnych skutków, ponieważ nioski bardzo szybko adaptują się do zmian i uczą  niekorzystnych zachowań – poza skubaniem własnych jaj należy tu wymienić m.in. kwoczenie czy składanie jajek poza gniazdem.

Tym samym konieczne będzie zastosowanie bardziej stanowczych działań. W przypadku ferm przemysłowych oraz większych przydomowych hodowli najpowszechniejszym sposobem jest po prostu pozbycie się ze stada problematycznych kur zanim przekażą swoje nawyki reszcie ptactwa. Czasem przycina się również ptakom ich dzioby, jednak taka metoda budzi duże kontrowersje. Po pierwsze wywołuje u kur duży ból i stres (dziób jest bardzo silnie unerwiony), a po drugie stwarza ryzyko nieprawidłowego gojenia ran oraz deformacji tej części ciała. Prowadzi to nie tylko do dużego dyskomfortu, ale również problemów z pobieraniem pokarmu.

Tak drastyczne rozwiązania nie zawsze są jednak konieczne – alternatywą może być np. zakup specjalnych gniazd, których konstrukcja sprawia, że zniesione jajko trafia do wyprofilowanej rynienki, a nioska traci do niego dostęp. Niektórzy hodowcy decydują się też na podrzucanie kurom piłeczek golfowych lub innych twardych przedmiotów o zaokrąglonym kształcie. Innym ciekawym sposobem jest umieszczanie w gniazdach wydmuszek wypełnionych musztardą – większość niosek nie znosi jej smaku.

Próba oduczenia kury niepożądanego zachowania zajmie z pewnością sporo czasu i może kosztować nas dużo wysiłku, jednak jest to w pełni wykonalne.