W dzisiejszym świecie, gdy prace w budownictwie i drogownictwie prowadzone są na dużą skalę, szybkość i solidność wykonania przekładają się na oszczędności czasu oraz środków finansowych. Jednym z rozwiązań, które przyczynią się do zwiększenia efektywności realizowanych projektów, jest stosowanie siatek z włókna szklanego. Jednym z typów siatek szklanych są tzw. geosiatki. Czym dokładnie są geosiatki i dlaczego warto je stosować? Przeczytaj poniższy artykuł.
Czym są geosiatki?
Geosiatki to geosyntetyki produkowane m.in. z polipropylenu, poliestru czy też włókna szklanego. Ich zadaniem jest stabilizowanie gruntu oraz wzmacnianie konstrukcji. W zależności od rodzaju zastosowanego materiału geosiatki pełnią wiele funkcji, takich jak drenaż, uszczelnienie czy filtrowanie. Zyskują one coraz większe uznanie wśród inżynierów i specjalistów zajmujących się zagadnieniami związanymi z budownictwem. Jednym z popularnych typów geosiatek są te produkowane z włókna szklanego.
Geosiatki z włókna szklanego
Siatki wykonane z włókna szklanego charakteryzują się wysoką wytrzymałością na rozciąganie oraz odpornością na działanie czynników atmosferycznych, takich jak promieniowanie UV czy wilgoć. Ich zaletą jest również lekkość oraz łatwość w montażu. Dzięki tym właściwościom, siatki z włókna szklanego przyjęły się w budownictwie jako alternatywa dla tradycyjnych materiałów, takich jak stal czy beton. Jednym z najważniejszych zastosowań siatek z włókna szklanego są prace związane ze stabilizacją gruntu, a także wzmacnianiem konstrukcji drogowych i kolejowych.
Siatki do zbrojenia warstw nawierzchni asfaltowych Drog-Glass
Kiedy mówimy o wykorzystaniu siatek z włókna szklanego w budownictwie drogowym, warto wspomnieć o produkcie o nazwie Drog-Glass. Jest to innowacyjne rozwiązanie, które pozwala na zwiększenie wytrzymałości nawierzchni asfaltowych oraz przedłużenie ich żywotności. Drog-Glass to siatka wytwarzana przez producenta geokompozytów BauTex z Pabianic, który oprócz geosiatek, oferuje też elewacyjne siatki budowlane, tkaniny rowingowe, tkaniny skosowane i wiele innych.
Siatka Drog-Glass wykonana jest z włókien szklanych, które mają za zadanie wzmacniać warstwy asfaltowe oraz ograniczać występowanie pęknięć i deformacji. Wykorzystanie tego rodzaju siatek sprawia, że nawierzchnie stają się bardziej odporne na obciążenia i zmiany temperatur. Przykładem praktycznego zastosowania tej technologii jest budowa dróg ekspresowych czy autostrad, gdzie istnieje duże ryzyko uszkodzeń spowodowanych przez ciężarówki i inne pojazdy o dużym nacisku na oś.