Dom i Ogród

DŁUGOWIECZNOŚĆ DOMU Z DREWNA: JAK JĄ OSIĄGNĄĆ?

  • 21 lipca, 2021
  • 3 min read
DŁUGOWIECZNOŚĆ DOMU Z DREWNA: JAK JĄ OSIĄGNĄĆ?

W dzisiejszych czasach, drewno to prestiżowy, ekologiczny i niezawodny materiał. Ale nie tylko, ponieważ domy drewniane są również niezwykle trwałe. Prawidłowa budowa oraz konserwacja domu z drewna sprawia, że taka konstrukcja wytrzyma wieki.

Żywotność drewnianego domu

Jak długo może przetrwać dom z drewna? To pytanie, które z pewnością nurtuje wiele osób. Oczekiwana długość żywotności drewnianego budynku może wynosić znacznie ponad 100 lat – pod warunkiem, że dom jest odpowiednio konserwowany i pielęgnowany. Oczywiście domy, które są zbudowane z wysokiej jakości materiałów oraz które są dobrze wykonane przez najwyższej klasy profesjonalistów posłużą znacznie dłużej niż te zbudowane źle oraz ze słabej jakości drewna.

Szacuje się, że około 38% drewnianych domów w Stanach Zjednoczonych zostało zbudowanych przed 1970 rokiem, a zatem mają teraz ponad 50 lat. Domy z drewna nie tylko przekraczają granicę 100 lat, ale mogą przetrwać ich setki. W Europie jest wiele drewnianych domów, zamków i kościołów (najstarszy drewniany kościół w Polsce ma ponad 450 lat), które przetrwały wieki. Jednym z powodów długiej żywotności tych budynków są materiały, z których zostały zbudowane. Prawda jest taka, że przy odpowiednim podejściu do budowy, dom drewniany może służyć od 100 do 150 lat.

Długowieczny dom z drewna: jak to osiągnąć?

Co wpływa na długowieczność domu z drewna? Przede wszystkim, zaawansowane technologie w produkcji drewnianych budynków, które pozwalają zapobiec wielu negatywnym procesom, takim jak: pękanie, gnicie, czy przebarwianie się drewna. Bardzo pomocne okazuje się techniczne suszenie tego naturalnego surowca, które pozwala uzyskać mocny materiał budowlany. Kiedy buduje się dom, konieczne jest zabezpieczanie konstrukcji specjalnymi środkami ochronnymi, które chronią go przez wiele długich lat.

Decydującą rolę w ochronie drewna odgrywa również jego obróbka materiałami lakierniczymi i malarskimi. Takie negatywne czynniki zewnętrzne, jak deszcz czy śnieg nie są szkodliwe dla drewnianej elewacji, jeśli jest pokryta fungicydami (środkami, które chronią drewno przed pleśnią). Materiały drewniane, które są poddane technicznemu schnięciu, a także drewno klejone warstwowo, wymagają ochrony właśnie przed niekorzystnym wpływem środowiska – szkodliwymi warunkami atmosferycznymi.

Ponadto, domy drewniane mogą napotkać takie problemy, jak: kurczenie się, skręcanie, pękanie drewna; oraz rozwój grzybów i pleśni. Dobrze wykonany zabieg specjalnymi środkami sprawia, że każdy drewniany budynek jest zabezpieczony przed takimi czynnikami na 5-7 lat. Co więcej, te specyficzne środki do ochrony drewna nie pogarszają walorów ekologicznych. W dzisiejszych czasach, na rynku można znaleźć wiele produktów na bazie naturalnych składników. Jednym z nich może być bejca, w której skład wchodzi woda lub glina. Warto również wspomnieć, że zastosowanie takich środków na drewnianej powierzchni nie powoduje utraty naturalnego blasku drewna, a jedynie podkreśla jego piękno. Tak naprawdę, systematyczna konserwacja jest najważniejszym czynnikiem przemawiającym za długowiecznością drewnianych konstrukcji, dlatego w żadnym wypadku nie należy tego zaniedbywać.

Drewno to niezwykły materiał na dom, który ma wiele zalet. Drewniane domy są przyjazne dla środowiska, tanie, energooszczędne oraz szybkie w budowie. Ale to nie wszystko, ponieważ takie konstrukcje posiadają również znakomite właściwości izolacyjne, akustyczne czy estetyczne. Dlatego, aby móc cieszyć się długowiecznością domu z drewna, należy o niego odpowiednio zadbać. Systematyczna konserwacja, malowanie, bejcowanie, mycie drewnianej elewacji to sposób na dom, który przetrwa wiele lat.