Nagrzewnice służą do ogrzewania pomieszczeń podczas prac budowlanych czy wykończeniowych. Jako źródło ciepła znajdują też zastosowanie w zakładach produkcyjnych i halach magazynowych. Niekiedy używa się ich do zapewnienia komfortu termicznego w trakcie imprez plenerowych. Dostępne są nagrzewnice elektryczne, a także olejowe i gazowe. Która będzie najlepszym wyborem? Podpowiadamy!
Co wziąć pod uwagę przy wyborze nagrzewnicy?
Przed wyborem nagrzewnicy elektrycznej, olejowej czy gazowej należy zastanowić się, do jakiego celu będzie ona używana. Kolejny czynnik, który trzeba uwzględnić, to kubatura pomieszczenia. Nie bez znaczenia jest to, jaki system wentylacji znajduje się w ogrzewanym obiekcie.
Dopiero na tej podstawie można wybrać odpowiednie urządzenie. Ważne są możliwości budżetu – często zamiast zakupu bardziej optymalnym rozwiązaniem okazuje się wynajem nagrzewnicy elektrycznej, gazowej lub olejowej. Jedną z firm świadczących takie usługi jest wypożyczalnia sprzętu Verent z Łodzi.
Jakie są zalety nagrzewnic elektrycznych?
Brak emisji spalin, cichy tryb pracy, łatwość obsługi – to tylko niektóre z zalet nagrzewnic elektrycznych. Przyjazne dla środowiska do działania potrzebują zasilania z sieci elektrycznej lub agregatu prądotwórczego. Nagrzewnice elektryczne stanowią najlepszy wybór w przypadku obiektów, gdzie nie ma możliwości wentylacji lub odprowadzenia spalin w przypadku użytkowania nagrzewnic spalinowych.
Zakup czy wynajem nagrzewnic elektrycznych zaleca się głównie do małych i średnich pomieszczeń. Sprawdzają się także podczas eventów plenerowych – wiele modeli cechuje się kompaktowymi wymiarami i są też odporne na zmienne warunki.
Gdzie sprawdzą się nagrzewnice olejowe i spalinowe?
Zarówno nagrzewnice olejowe, jak i gazowe przeznaczone są do miejsc dobrze wentylowanych, o stałym dostępie powietrza. Mogą być z powodzeniem stosowane w średnich i dużych pomieszczeniach, a także obiektach przemysłowych czy halach.
Nagrzewnice olejowe zasilane są olejem opałowym lub napędowym – ich wadą jest emisja spalin, ale dostępne są modele z funkcją ich odprowadzania. Nagrzewnice gazowe na propan lub propan-butan cechują się wysoką wydajnością, a ich zaletą są niskie koszty eksploatacji.