Biznes i Finanse

Ile trwa i jak wygląda zawarcie umowy leasingu?

  • 12 maja, 2021
  • 3 min read
Ile trwa i jak wygląda zawarcie umowy leasingu?

Leasing to obecnie jedna z najpopularniejszych form finansowania środków trwałych. Korzystają z niego zarówno przedsiębiorcy, jak i osoby, które nie prowadzą działalności gospodarczej. Ty również chcesz z niego skorzystać? To Twój pierwszy raz i nie wiesz, na czym polega cały proces oraz czego się spodziewać? Wychodzimy naprzeciw! Krok po kroku przedstawiamy, jak wygląda zawarcie umowy oraz ile trwa cały proces.

Krok pierwszy – wybór leasingodawcy

Pierwszym krokiem, jakim należy wykonać, jest wybór leasingodawcy. Zrób rozeznanie rynku. Zbierz różne oferty i porównaj je ze sobą. Jak tłumaczy specjalista z firmy AutoNaFirmęCzęsto osoby, które chcą wziąć przedmiot w leasing, udają się do losowej firmy leasingowej, z góry zakładając, że wszędzie warunki i ceny są takie same. To bardzo duży błąd. Rozbieżności mogą być olbrzymie! Jeśli osoba zainteresowana taką formą finansowania nie ma żadnej wiedzy i doświadczenia w tym temacie, najlepszym rozwiązaniem byłoby skorzystanie z pomocy specjalistów. Jako ekspert w tej dziedzinie mogę z całą pewnością zapewnić, że to właśnie wybór leasingodawcy warunkuje opłacalność finansowania.

Krok drugi – wniosek

Kiedy już wybierzesz leasingodawcę, z którym chcesz podpisać umowę, złóż wniosek z wymaganymi dokumentami. Na szczęście, jedną z największych zalet tej formy finansowania, są proste procedury i formalności ograniczone do minimum. Przy procedurze uproszczonej wystarczy jedynie uzupełniony wniosek oraz dane przedmiotu, który chcesz wziąć w leasing. Przy procedurach standardowych firmy leasingowe wymagają również zaświadczeń finansowych potwierdzających Twoją sytuację finansową. Szczegółowa lista dokumentów jest zależna od konkretnego regulaminu leasingodawcy.

Firma leasingowa, po otrzymaniu Twojego wniosku, dokona weryfikacji – zarówno Ciebie, jako potencjalnego klienta (m.in. sprawdzenie w BIK, KRD), jak i dostawcy leasingowanego przedmiotu oraz samego środka trwałego, który ma Ci zostać przekazany.

Krok trzeci – podpisanie umowy i odbiór przedmiotu

Jeśli wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie, nastąpi podpisanie umowy oraz wpłata kaucji na poczet czynszu inicjalnego (jeśli jest wymagany). Następnie nadchodzi czas na odbiór leasingowanego przedmiotu. Teraz pozostaje Ci cieszyć się i korzystać z danej rzeczy i regularnie spłacać raty.

Ile to wszystko trwa?

Czas od złożenia wniosku do odebrania przedmiotu od leasingodawcy jest różny. Zazwyczaj wystarczy zaledwie kilka dni, jednak dużo zależy od firmy udzielającej finansowania oraz rodzaju leasingowanego przedmiotu. Przykładowo: w przypadku samochodów osobowych i ciężarowych czas oczekiwania to od 2 do 7 dni, maszyny budowlane – od 3 do 10 dni, nieruchomości – od kilku do kilkunastu tygodni.