Jak dobrać plecak szkolny odpowiednio do potrzeb dziecka?

Kompletowanie wyprawki do szkoły bazuje przede wszystkim na zakupie odpowiedniego plecaka szkolnego, który musi być dopasowany nie tylko do wieku, ale również do potrzeb dziecka. Dla najmłodszych najważniejszym aspektem jest modny wzór, jednak dorośli powinni zwrócić uwagę na nieco inne kwestie. Jakie plecaki szkolne warto wybierać?

Zdrowy wybór dla kręgosłupa dziecka

Wybierając plecaki szkolne, zwracajmy uwagę przede wszystkim na ich wyprofilowanie. Dobrze, jeśli są one usztywnione, co dodatkowo wspomaga kształtowanie prawidłowej postawy. Plecak szkolny nie może być za duży – jak sama jego nazwa wskazuje, powinien w całości mieścić się na plecach dziecka, nie opadając na pośladki czy nie wychodząc na linię karku. Ważne, aby posiadał on paski z możliwością regulacji, co pozwala dopasować je na przykład do ubioru dziecka. Pamiętajmy, że uczeń będzie nosił plecak przez cały rok szkolny, podczas którego założy na siebie i cienką koszulkę, i grubą kurtkę zimową. Warto pamiętać, że plecak do szkoły sam w sobie nie może być zbyt ciężki. Dziecko będzie musiało w nim pomieścić książki, zeszyty oraz inne pomoce naukowe, które ważą sporo. Dlatego też nie dokładajmy mu dodatkowych kilogramów, które ostatecznie trzeba udźwignąć na plecach, a które koncentrują się w głównej mierze na kręgosłupie.

Funkcjonalność plecaka szkolnego

Plecaki szkolne powinny być także jak najbardziej funkcjonalne. Ważne, aby posiadały dodatkowe przegródki, w których bez problemu można pomieścić na przykład drugie śniadanie czy butelkę z napojem. Niektóre modele wyposażone są również w dodatkowy worek na kapcie czy strój na w-f. Takie rozwiązanie warto wybrać, jeśli zależy nam na spójności całego kompletu. Inne plecaki szkolne wyposażone są w piórniki – to akcesorium oczywiście bywa przydatne, jednak równie dobrze można je dokupić osobno. Ważne, aby wybrany przez nas model był na tyle duży, że pomieści wszelkie, niezbędne rzeczy, natomiast ewentualne dodatki nie powinny grać pierwszych skrzypiec.

To, co podoba się dzieciom

Plecaki szkolne muszą również spełniać wymagania dzieci, a więc posiadać modny wzór. W przypadku maluchów są to bohaterowie bajek, w przypadku starszaków nieco inne printy. Pamiętajmy, że ostatecznie to dziecko będzie nosiło plecak przez cały rok szkolny, zatem warto pozostawić mu pewien wybór, jednocześnie zwracając uwagę na aspekty techniczne wybranego przez nie modelu. Być może dobrze dobrany plecak przyczyni się do tego, że pociecha chętniej będzie uczęszczać na zajęcia i łatwiej zaadaptuje się po przerwie wakacyjnej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here