Biznes i Finanse

Jak można zostać agentem nieruchomości?

  • 23 lutego, 2022
  • 2 min read
Jak można zostać agentem nieruchomości?

Agent nieruchomości nazywany jest również pośrednikiem w obrocie nieruchomościami. Pośrednik w obrocie nieruchomościami pośredniczy w sprzedaży, kupnie, wynajmie i najmie nieruchomości. Jego zadaniem jest zadbanie o to, aby potrzeby obu stron transakcji zostały zaspokojone, co oznacza, że musi dobrze znać ich wymagania.

Dobry agent musi posiadać cechy dobrego organizatora, na sukces klienta pracują różni specjaliści, a rolą agenta jest koordynacja i organizacja jego działań. Ważną kwestią jest również uczciwość, reputacja zawodowa w tym zawodzie jest niezwykle cenna, dlatego warto zabiegać o członkostwo w stowarzyszeniu brokerów i przestrzeganie przepisów kodeksu brokerskiego.

Agent nieruchomości wymagania dotychczasowe

Do niedawna każdy zainteresowany karierą pośrednika w obrocie nieruchomościami musiał posiadać licencję. Aby go zdobyć, musiał odbyć kurs, który kończy się egzaminem. Dopiero wtedy agent może wpisać się do rejestru ministerialnego. Oprócz numeru licencji znajdowała się tam również informacja edukacyjna brokera, aby przekonać potencjalnych klientów, że będą współpracować z ekspertem. Jak zostać agentem nieruchomości aktualnie? Jakie wymagania stawiane są przed kandydatami?

Jak zostać pośrednikiem nieruchomości aktualnie?

Sytuacja jest inna, teraz gdy weszła w życie ustawa deregulacyjna. Pośrednik w obrocie nieruchomościami powinien mieć wykształcenie średnie lub wyższe. Preferowane kierunki studiów dla pośrednika w obrocie nieruchomościami to prawo lub ekonomia. W praktyce jednak pośrednikiem w obrocie nieruchomościami może zostać każdy, kto wierzy, że poradzi sobie z rynkiem. Jedynym wymogiem jest, aby agenci nieruchomości, którzy zatrudniają pracowników, posiadali ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej za szkody powstałe w związku z pośrednictwem w obrocie nieruchomościami.

Praca pośrednika w obrocie nieruchomościami polega na stałym kontakcie z potencjalnymi nabywcami i sprzedawcami domów, gruntów czy mieszkań. Dlatego podczas wyboru tego zawodu, pomocne będą rozwinięte umiejętności miękkie i umiejętności negocjacyjne. Nie bez znaczenia jest również konsekwentne dążenie do wyznaczonych celów, ponieważ większość pośredników w obrocie nieruchomościami pracuje w systemie prowizyjnym. Posiadając wszystkie niezbędne kwalifikacje do tej pracy, kandydat może być prawie pewien, że odniesie sukces.