Jak stworzyć ogród zimowy przy domu

Pragnienie zbliżenia z naturą jest obecnie zaspokajane na wiele sposobów. Jednym z najpopularniejszych jest aranżowanie tarasów na miejsca całorocznego wypoczynku. To możliwe dzięki eleganckim ogrodom zimowym, które mają przeszklone ściany. Niekiedy oznacza to konieczność zaangażowania operatora z mini dźwigiem, aby postawić solidną konstrukcję na wylanych wcześniej fundamentach.

Planowanie ogrodu zimowego

Planując ogród zimowy, trzeba zacząć od rozeznania, czy taka dobudówka nie wymaga pozwolenia na budowę. Konstrukcje do 35 metrów kwadratowych można stawiać bez przeszkód, a te o większym metrażu należy zgłosić do gminy lub starostwa.  Ważnym aspektem jest umiejscowienie ogrodu zimowego, który powinien łączyć się z resztą domu, stanowiąc niejako jego przedłużenie i harmonijne połączenie z terenem zewnętrznym. Wyjście zazwyczaj znajduje się w kuchni lub salonie, ale ważniejsza jest ekspozycja względem stron świata – wiele osób decyduje się na południową, która zapewnia stały dostęp do światła, a co za tym idzie również wyższą temperaturę wewnątrz.

W kwestii temperatury trzeba też ustalić, czy ogród zimowy będzie ogrzewany czy nie. Oranżeria powinna być zbudowana ze ścian o niskim współczynniku przenikania ciepła, zazwyczaj szyb zespolonych. Dwie lub trzy warstwy łączy się ze sobą, a przestrzenie między nimi wypełnia gazem szlachetnym.

Planowanie ogrodu zimowego

Przygotowywanie fundamentów

Fundamenty są wylewane na planie prostokąta, koła czy wieloboku – w zależności od tego, jaki będzie kształt ogrodu zimowego. Ze względu na swoje przeznaczenie, ta część konstrukcji musi być wytrzymała na obciążenia, zabezpieczona przed wilgocią, a także szczelna, aby nie dochodziło do uszkodzenia czy naruszenia struktury w wyniku skraplania się wody. Ważna jest obecność warstwy termicznej. Fundamenty pod oranżerię są oddzielone od fundamentów domowych warstwą dylatacyjną. Zazwyczaj cała dobudówka wznoszona jest na stopach fundamentowych lub zbrojonych ławach.

Tworzenie konstrukcji szklanej

Do obsadzania ścian i sufitów w oranżerii trzeba zatrudnić operatora z mini żurawiem. Zazwyczaj szkielety konstrukcji, szyby, profile i zmontowane ramy są dostarczane do miejsca docelowego w pakietach, które wystarczy umieścić w odpowiednim miejscu.

Z racji tego, że ważą sporo i są dość duże oraz mają nieregularny kształt, warto na tym etapie skorzystać z profesjonalnego sprzętu, czyli żurawi z przyssawkami lub dźwigów – w zależności od charakteru przeprowadzanych prac.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here