Czasy, w których prace budowlane były wykonywane przy użyciu siły ludzkich rak oraz prostych narzędzi minęły bezpowrotnie. W dzisiejszych czasach znacząca większość zadań wykonywanych jest z wykorzystaniem specjalistycznego, ciężkiego sprzętu. Pozwala to znacznie przyspieszyć prace, przy jednoczesnym minimalizowaniu kosztów. Zobacz, jakiego rodzaju maszyny są najczęściej wykorzystywane w drogownictwie.

Rodzaj maszyny do prac drogowych

Maszyny drogowe to szeroka gama różnego rodzaju sprzętów, zazwyczaj przystosowanych do wykonywania precyzyjnie określonych zadań. Najpowszechniej wykorzystywane to:

  • walce drogowe – ich zadaniem jest zagęszczanie (ubicie) i wyrównywanie podłoża, po którym się przemieszczają. Mogą to osiągać działając na podłoże wyłącznie swoją masą, jak również przy wykorzystaniu specjalnych systemów wibracyjnych. Walce dzielimy między innymi na jedno- i dwuwałowe, ogumione, do prac ziemnych;
  • koparki – wyposażone są w ruchome ramię z łyżką, przy pomocy którego mogą kopać w gruncie lub nabierać sypkie materiały. Używane są do prowadzenia wykopów oraz niwelacji terenu;
  • ładowarki – wyposażone są w głęboką szuflę, przy pomocy której mogą podnosić i przenosić duże ilości sypkich materiałów, np. kruszyw. Obecne są przy pracach przeładunkowych, niwelacji terenu i transporcie bliskim;
  • rozściełacz asfaltu – jego zadaniem jest układanie i wstępne zagęszczanie gorącej masy bitumicznej na wcześniej przygotowanej powierzchni.

Poza nimi przy pracach budowlanych wykorzystywane mogą być maszyny takie jak stabilizatory gruntu, równiarki czy podajniki masy bitumicznej. Wszystkie wymienione urządzenia znajdziemy w ofercie firmy Bellator.

Korzyści z wykorzystania maszyn drogowych

Maszyny drogowe to dziś standardowe wyposażenie, bez którego trudno wyobrazić sobie prace budowlane czy remontowe przy drogach. Wynika to z korzyści, jakie one przynoszą, a więc:

  • znaczne skrócenie czasu potrzebnego na wykonanie prac
  • możliwość zmniejszenia liczby pracowników na placu budowy – jeden operator maszyny może w krótkim czasie wykonać pracę, do której potrzebnych byłoby wielu pracowników fizycznych
  • poprawa jakości i trwałości wykonywanych nawierzchni.

Krótko mówiąc – wykorzystanie maszyn drogowych przekłada się na znaczne podniesienie wydajności i efektywności prac, przy jednoczesnym minimalizowaniu kosztów. Szczególnie dobrze sprawdzają się one w realizacji bardzo rozbudowanych inwestycji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here