Kilka wskazówek dla początkujących fotografów

Każda osoba rozpoczynająca swoją przygodę z fotografią chce, aby jej prace były doceniane przez innych. Jednak aby nasze fotki wzbudzały zainteresowanie potrzeba czegoś więcej niż tylko aparat i chęć robienia zdjęć. Niezbędne są także odpowiednie umiejętności. Dlatego poniżej przedstawimy kilka porad dla początkujących fotografów, które z pewnością sprawią, że wykonane przez Ciebie fotki będą lepiej się prezentować.

Fotografuj często, jednak nie publikuj zbyt dużo swoich prac

Jednym z najlepszych nawyków każdego fotografa jest zmniejszenie liczby zdjęć, które udostępnia publicznie. Pokazanie tylko najlepszych prac poprawi jakość Twojego portfolio fotograficznego.

Przykładowo załóżmy, że wykonałeś portretową sesję zdjęciową i zazwyczaj publikujesz w internecie 10-15 zdjęć. Oczywiście wszystkie fotki mogą być dobre. Jednak jest szansa, że jedno lub dwa ujęcia są znacznie lepsze niż reszta. Udostępniając dużo zdjęć, osłabiasz ogólne wrażenie, jakie wywołasz na widzu, a tym samym obniżasz jakość swojego portfolio fotograficznego. Zamiast tego publikuj tylko najlepsze ujęcia.

Oczywiście dzięki tej taktyce, będziesz mieć mniej zdjęć do udostępnienia. Jak postępować w takim przypadku? Odpowiedź jest prosta – zrób więcej zdjęć. Nie chodzi mi o to, że powinieneś robić więcej ujęć tego samego obiektu. Po prostu, jeśli fotografujesz portrety, powinieneś robić więcej sesji portretowych z większą liczbą osób.

Dzięki temu Twoje portfolio będzie bardziej urozmaicone, a także zapewnisz mnóstwo materiału do udostępnienia w mediach społecznościowych, forach i swojej witrynie internetowej.

Wypróbuj inne gatunki fotografii

Oczywiście możesz być całkowicie usatysfakcjonowany, fotografując te same typy obiektów. Jednak z biegiem czasu wyrobisz w sobie nawyki, które determinują Twój sposób robienia zdjęć. Z jednej strony w ten sposób kształtuje się Twój styl, jednak z czasem coraz trudniej będzie Ci poprawić swój warsztat fotograficzny i dodawać do niego nowe elementy.

Jednym ze sposobów, aby to naprawić, jest próba robienia zdjęć w innym gatunku niż twój ulubiony. Fotografowanie w innych gatunkach, które wymagają innego zestawu umiejętności niż te, do których jesteś przyzwyczajony, zmusi Cię do aktywnego myślenia i analizowania swoich działań. Dzięki temu będziesz w stanie lepiej zrozumieć, jak robić zdjęcia w różnych stylach fotograficznych, a jednocześnie poprawisz swoje ogólne umiejętności.

Skup się na procesie robienia zdjęć

Nie da się kontrolować i przewidywać reakcji innych osób na Twoją pracę. Jednak skupienie się przede wszystkim na procesie fotografowania jest bardzo łatwe. Na wstępie powinieneś uświadomić sobie, że masz wpływ tylko na proces fotografowania, który prowadzi Cię do pożądanego rezultatu. Oczywiście nie wszystkie etapy procedury muszą być dla Ciebie komfortowe, przykładowo fotograf pejzażowy często musi wykonywać zdjęcia bardzo wczesnym rankiem, co nie dla każdego jest przyjemne. Fotografia portretowa wiąże się z kontaktem z klientem, który nie zawsze jest taki, jakbyśmy sobie tego życzyli. Jednak kiedy wyobrazisz sobie, że każdy z tych kroków, nawet ten nielubiany, przybliża Cię do celu, możesz całkowicie zmienić swoją perspektywę.

Jeżeli będziesz pewien, że zrobiłeś wszystko, aby Twoja praca prezentowała się jak najlepiej, to nawet kiedy nie uzyskasz zamierzonego zainteresowania, nie będziesz rozczarowany.

Nie obawiaj się robić z pozoru powtarzalnych ujęć

W każdym gatunku fotografii istnieją techniki, które zostały wielokrotnie wypróbowane przez innych fotografów. Nie ma znaczenia, czy mówimy o portretach, pejzażach, fotografii dzikiej przyrody, czy jakimkolwiek innym gatunku.

Dlatego mogą pojawić się pytania: Czy powinienem robić zdjęcia ptakom siedzącym na gałęziach? Albo sfotografować ciekawe wyglądające drzwi? Czy powinienem zrobić zdjęcie pierścionka na książce, aby cień wyglądał jak serce?

Jeśli chcesz wykonać te same ujęcia, które już wielokrotnie były wykorzystywane, to odpowiedź brzmi: tak.

Co motywuje ludzi do ciągłego fotografowania tych samych rzeczy? Najprostsza odpowiedź brzmi: ponieważ rezonują z publicznością. Innymi słowy, te ujęcia stały się banalne, ponieważ ludzie je kochają. Przecież Twoi odbiorcy nie muszą być fotografami, więc nie bój się robić tego, co lubisz. Nawet jeśli inny fotograf nazwałby to banałem.

Dziel się swoimi pracami

Jest to dla wielu fotografów najprzyjemniejszy etap pracy. Obecnie większość hobbystów publikuje zdjęcia na jednym z serwisów społecznościowych, takich jak Instagram, czy Facebook. Jednak oprócz możliwości, jakie dają nam nowoczesne technologie, nie zapominajmy o tym, że najlepsze swoje prace możemy drukować. Takimi zdjęciami możemy nie tylko ozdobić swoje mieszkanie, ale także mogą one stać się oryginalnym prezentem, którym możemy obdarować bliskie nam osoby. Wywoływanie zdjęć, teraz jest niezwykle proste, ponieważ możemy bez problemu zamówić je przez internet, np. tutaj: https://www.fotocentrum.eu/
Polecamy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here