Codzienne obowiązki florystyki mogą się wydawać lekką i pełną przyjemności pracą. Przecież jest to zajęcie wśród różnych przepięknych rodzajów kwiatów. Jednak warto zadać sobie pytanie: na czym konkretnie polega praca florysty oraz czy wymaga ona specjalistycznych predyspozycji? Jeżeli myślisz nad pracą w branży florystycznej bądź zastanawiasz się nad otworzeniem własnej kwiaciarni, koniecznie sprawdź, w jaki sposób zostać mistrzem bukieciarstwa! Przekonaj się, czy kierunek, w którym podążasz, jest właściwy oraz czego potrzebujesz, by tworzone przez Ciebie bukiety deklasowały konkurencję.
Jak zostać profesjonalnym florystą?
Zawód florysty, tak samo jak inne zawody wymaga odpowiednich kursów. Oczywiście wiąże się to z nauką, co będzie wymagało zaangażowania i pewnych nakładów finansowych. W skrócie florysta na co dzień zajmuje się tworzeniem nietuzinkowych bukietów, aranżacją wnętrz i ogrodów oraz wizualną oprawą różnego rodzaju uroczystości. Oczywiście wszystko to z wykorzystaniem kwiatów. Zawód florysty wymaga jednak pewnych predyspozycji. Zdecydowanie w zastaniu profesjonalnym florysta pomoże pasja, kreatywność i zamiłowanie do wykonywania tego zawodu.
Jednak poza posiadaniem odpowiednich umiejętności oraz pasji do kwiatów jak w każdym innym zawodzie trzeba posiadać wiedzę praktyczną. Można ją nabyć na kursach florystycznych, których obecnie jest bardzo dużo. Na nich początkujący uczniowie uczą się przede wszystkim wykonywania kompozycji florystycznych. Podczas zajęć praktycznych mają do dyspozycji niezbędne narzędzia, a wykorzystywane artykuły florystyczne będą budowały doświadczenie. Ceny podstawowych kursów florystycznych oscylują w przedziale od 1000 – 2500 zł w zależności od miasta. Jeżeli nie wszyscy mogą sobie pozwolić na tego rodzaju wydatek, dobrym rozwiązaniem będzie skorzystanie z ofert szkół policealnych.
Kurs florystyczny niewątpliwie stanowi podstawę w kontekście nabycia odpowiedniej wiedzy praktycznej. Posiadanie samej kreatywności nie wystarczy, aby zostać profesjonalnym florystą. Warto podkreślić, że podczas kursów florystycznych dowiesz się przede wszystkim, w jaki sposób przygotować cięte kwiaty, aby zapewnić trwałe wykonanie z nich odpowiedniej aranżacji. Ponadto posiądziesz wiedzy i przechowywaniu i pielęgnacji kwiatów oraz jak dobierać, układać i komponować bukiety.
Praca florysty – jak wygląda?
Ogólnie codzienna praca florysty to praca wśród kwiatów. Jest to praca, która ma jednak charakter typowo handlowy. Florysta, po wcześniejszej konsultacji z klientem, w związku z posiadaną przez niego wiedzą proponuje odpowiedni kształt bukietu. Ponadto sugeruje jakie kwiaty świetnie sprawdzą się w danej aranżacji i okazji. Z kolei w momencie, kiedy otrzymuje zlecenie wystroju wnętrza, do jego obowiązków będzie należało przygotowanie projektu i dobranie odpowiednich roślin. Zatem oprócz kwiaciarni, miejscem pracy florysty może być firma dekoracyjna, zajmująca się aranżacją wnętrz i ogrodów.