Mieszkanie dla rodziny. Jak wybrać odpowiednie miejsce?

Wybierając mieszkanie dla rodziny trzeba wziąć pod uwagę bardzo wiele parametrów. Spokojna okolica, łatwy dojazd do centrum, bliskość szkół. To tylko niektóre z nich. Zobacz, jak pogodzić interesy wszystkich członków rodziny, wybierając dla niej mieszkanie.

Określ zapotrzebowanie

Zanim rozpoczniesz jakiekolwiek poszukiwania i analizowanie ofert lokalnych deweloperów, skrupulatnie określ wasze potrzeby mieszkaniowe. Dotyczy to przede wszystkim ilości pokoi, które chcecie mieć w nowym mieszkaniu. Warto przy tym pomyśleć o przyszłości. O ile obecnie noworodkowi nie przeszkadza, że jego łóżeczko znajduje się w sypialni rodziców, o tyle 12-letniemu chłopakowi będzie to już trudno zaakceptować.

Pomyśl również, czy w mieszkaniu ma się znaleźć miejsce np. na gabinet oraz czy potrzebne są dwie łazienki.

Dalej określ, jakiej wielkości pomieszczenia są potrzebne. Czy sypialnie muszą być bardzo duże, czy też wystarczą takie o wielkości 7-8 metrów kwadratowych?

Przygotowanie takiej listy ułatwi Ci szukanie mieszkania.

Dobra lokalizacja, czyli jaka?

W większości przypadków, lokalizacja jest kluczowym czynników, który decyduje o wyborze konkretnej inwestycji. Jednak podjęcie decyzji o tym, jaka lokalizacja będzie najlepsza nie jest proste, ponieważ pogodzić trzeba interesy wielu stron.

Dla osoby pracującej w centrum Krakowa dobrą lokalizacją będą na przykład Grzegórzki, jednak uwzględniając potrzeby dzieci lepiej wybrać Kliny Kraków. Są tam cisza i spokój, zdala od miejskiego zgiełku.

Kluczem do znalezienia porozumienia jest więc elastyczność i wybór rozwiązania pośredniego.

Funkcjonalność otoczenia

Nawet najlepsze mieszkanie może okazać się niewypałem, jeśli jego okolica nie jest wystarczająco funkcjonalna. Dotyczy to przede wszystkim liczby miejsc parkingowych. Jeśli będzie ich zbyt mało i każdego dnia zmuszony będziesz poszukiwać go przez kilkanaście minut to szybko poziom zadowolenia z zakupu nowego mieszkania spadnie.

To samo dotyczy obecność żłobków, przedszkoli i szkół w okolicy. Jeśli ich brak zmusi Cię do dowożenia dzieci kilka kilometrów każdego dnia to może się okazać, że niższa cena mieszkania wcale nie jest korzystna.

Dokładnie sprawdź więc otoczenie nieruchomości, zanim zdecydujesz się na zakup.

Podsumowanie

Wybór odpowiedniego miejsca do zakupu mieszkania nie jest prosty. Co gorsza, zdania obojga rodziców mogą się w tym temacie poważnie różnic. Dla jednego z nich lepszym wyborem będą Kliny Kraków, a dla drugiego na przykład Grzegórzki. Kluczem jest porównaniu kilku opcji i wypracowanie wspólnego kompromisu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here