Mosty zębowe. Ile wizyt potrzeba, by je założyć?

Czasem brak zębów jest poważnym problemem. Współczesna stomatologia pozwala jednak na poradzenie sobie z nim w bardzo prosty sposób. Jedną z dostępnych opcji jest postawienie na specjalne mosty zębowe zakładane na zęby sąsiadujące z luką. Na czym dokładnie polega ich zakładanie? Ile wizyt u dentysty trzeba odbyć, by założyć kompletny most u danego pacjenta?

Ile wizyt trzeba odbyć, aby założyć most zębowy?

Mosty zębowe są szybkim sposobem na uzupełnienie większych luk, jednak wiążą się one z koniecznością odbycia kilku wizyt. Jest to metoda stosowana głównie w sytuacji, gdy ubytki są znaczne. W innym przypadku stawia się raczej na implanty zębowe. Założenie kompletnego mostu jest możliwe na trzech wizytach.

Podczas pierwszego spotkania z dentystą wykonuje się kompletne badania. Najważniejsze jest sprawdzenie stanu korzeni i kości w łukach zębowych. Mosty są bowiem zakładane na zębach znajdujących się wokół luki, dlatego te muszą być odpowiednio położone i stabilne. Jeśli pozwalają one na bezproblemowe umieszczenie takiego elementu, można umówić się na kolejną wizytę.

Podczas drugiej wizyty konieczne jest szlifowanie zębów pełniących funkcję filarów. Muszą mieć one taki kształt i powierzchnię, by utrzymać most. Podczas tej wizyty tworzy się także dwa wyciski zębów – tych odpowiedzialnych za utrzymanie konstrukcji oraz przeciwstawnych. Na tej podstawie będzie można dopasować budowę mostu zębowego do zgryzu. Podczas drugiego spotkania z lekarzem wybiera się również kolor tworzywa. Na koniec na oszlifowane zęby dentysta zakłada tymczasowe korony.

Podczas trzeciej, ostatniej wizyty, sprawdza się, czy most jest odpowiednio wykonany i pasuje do zgryzu. Jeśli tak, można go zacementować. Mosty zębowe zakłada lekarz, np. z Centrum Dentystyki EuroDent w Krakowie. Jest to zadanie precyzyjne, ponieważ jakiekolwiek błędy mogą doprowadzić do utraty stabilności i walorów estetycznych czy uszkodzenia elementu.

Ile trwa zakładanie mostu zębowego?

Zakładanie mostu zębowego wymaga odbycia trzech wizyt. Powinny mieć one miejsce na przestrzeni około tygodnia. W tym czasie zostanie przygotowany element pasujący do kształtu zgryzu pobranego w postaci specjalnych wycisków. Same wizyty są dość krótkie i bezbolesne. Warto jednak pamiętać, że o most zębowy trzeba dbać na co dzień, czyszcząc go i pielęgnując w odpowiedni sposób. W innym przypadku może dojść do jego uszkodzenia czy nawet wystąpienia próchnicy. Z tego powodu decyzja o założeniu takiego elementu musi być podjęta przez wykwalifikowanego specjalistę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here