Sport i Zdrowie

Nakładki przeciwsłoneczne na okulary – nie mruż oczu i nie rezygnuj ze szkieł korekcyjnych

 • 19 lutego, 2024
 • 5 min read
Nakładki przeciwsłoneczne na okulary – nie mruż oczu i nie rezygnuj ze szkieł korekcyjnych

W końcu je masz – po długich poszukiwaniach na twoim nosie znajdują się okulary z idealnie pasującą do twojej twarzy oprawką. Nie zsuwają się, są wygodne i czujesz się w nich znakomicie. Mamy dobry wieści – nie musisz ich zdejmować i chować do etui nawet w czasie słonecznej pogody. Nakładka na okulary to gadżet, który pomoże chronić twoje oczy przed promieniowaniem słonecznym. Dowiedz się o nim więcej!

Czy rzeczywiście jest ci potrzebna nakładka przeciwsłoneczna na okulary?

Decyzja należy do ciebie, jednak pamiętaj, że twoje oczy potrzebują troski. To, jak będziesz o nie dbać, na pewno przełoży się na ich zdrowie i gorszy lub lepszy wzrok.

Okulista lub optometrysta dobrał twoje okulary korekcyjne tak, aby pomagały ci one lepiej widzieć. Dzięki temu mniej odczuwasz dyskomfort związany z wadą wzroku. Natomiast nakładki na okulary mają wspierać ochronę oczu przed promieniowaniem słonecznym, które jest dla nich groźne zwłaszcza latem.

Nadmierna ekspozycja oczu na słońce (czyli na promienie UV) może doprowadzić do:

 • uszkodzenia delikatnych struktur oka – najgroźniejsze jest dla nich promieniowanie UVA. Nie jest ono blokowane przez powłokę ozonową i przedostaje się do dna siatkówki. Z tego powodu długa ekspozycja oczu na słońce może skończyć się zmianami w budowie soczewki, czego efektem jest pogorszenie widzenia;
 • nieodwracalnych zmian w narządzie wzroku i chorób oka – do zwyrodnienia plamki żółtej, zaćmy, a nawet nowotworów w obrębie siatkówki, tęczówki i naczyniówki;
 • podrażnienia i poparzenia słonecznego rogówki.

Pomyśl też o tym, co dzieje się, kiedy siedzisz za kierownicą samochodu lub roweru bez okularów przeciwsłonecznych. Na pewno zdarza ci się wtedy mrużyć oczy, co zmniejsza pole widzenia, a jednocześnie zwiększa ryzyko wypadku na drodze.

Nakładka przeciwsłoneczna na okulary – jak chroni przed słońcem?

Nakładka przeciwsłoneczna na okulary chroni o wiele lepiej niż modne, ale niskiej jakości okulary przeciwsłoneczne z sieciówki. Powstaje ona z materiałów, które są przeszkodą dla promieniowania słonecznego.

Nakładki przeciwsłoneczne na okulary mają wysoki filtr UVA i UVB 400 nm. Oznacza to, że blokują od 99 do 100% szkodliwego promieniowania. Jednak to nie wszystko. Producenci nakładek dbają o to, aby jazda samochodem, rowerem czy spacerowanie po parku były jak najbardziej komfortowe. Ich produkty zapewniają również:

 • wysoką jakość obrazu, czyli odpowiednią ostrość i kontrast kolorów;
 • efekt polaryzacji – polega on na odbijaniu rażących promieni słońca od płaskich powierzchni. Dzięki niemu nakładka na okulary może eliminować ryzyko odblasków i refleksów.

Z czego powstają nakładki przeciwsłoneczne na okulary?

Do ich produkcji wykorzystuje się nowoczesne i stworzone specjalnie z myślą o oczach materiały. Mają one niewiele wspólnego z tworzywami, z których powstają ciemne szkła okularów przeciwsłonecznych z sieciówek odzieżowych.

Dobre nakładki wykonuje się z lekkich, odpornych na zniekształcenia materiałów, które zapewniają wysoką jakość widzenia. Są to m.in.:

 • DUO HARDCOAT® – to powłoka ochronna zabezpieczająca nakładki przeciwsłoneczne na okulary przed zarysowaniem;
 • REEZIST™ – jest to powłoka antyrefleksyjna, która chroni powierzchnię nakładki przed osiadaniem na niej wody, kurzu oraz przed powstawaniem odcisków palców;
 • FLASH REFLECT® – dzięki tej lustrzanej powłoce okulary korekcyjne znajdujące się pod nakładką nie są widoczne;
 • POLARVATION™ – to powłoka o grubości 20 nm, która ma współczynnik polaryzacji wynoszący ponad 99%.

Nakładki przeciwsłoneczne na okulary – na wymiar i nie tylko

Jeżeli lubisz swoje okulary i nie chcesz kupować osobnego modelu przeciwsłonecznego, masz dwie opcje. Są nimi:

Zamawiając je, musisz wykonać dokładne pomiary oprawki, nie musisz się jednak martwić –  jest to bardzo łatwe. Wystarczy jedynie precyzyjnie zmierzyć ich wysokość i szerokość. Dzięki temu wykonana specjalnie dla ciebie nakładka na okulary korekcyjne nie będzie się zsuwać ani spadać.

 • nakładki typu clip-on

Modele tego typu to np. nakładki na okulary Solano. Kupuje się je w zestawie z okularami korekcyjnymi. W ich oprawie i w samej nakładce znajdują się małe, ale silne magnesy. Dzięki temu wystarczy tylko przyłożyć dodatkowe, ciemne „szkła” do okularów korekcyjnych, by w ułamku sekundy z tych dwóch elementów powstał model chroniący oczy przed słońcem.

Nakładki typu clip-on zapewniają taką samą ochronę wzroku jak te wykonywane na wymiar. Odbijają refleksy świetlne i odblaski oraz są przeszkodą dla szkodliwego promieniowania UV.

Wzrok należy chronić przed słońcem przez cały rok – nie tylko latem. Z tego powodu nakładki na okulary (na wymiar lub te clip-on) pomogą ci każdego dnia dbać o oczy i ochronę przeciwsłoneczną, a także o twoje bezpieczeństwo na drodze. Jednocześnie nie musisz rezygnować z noszenia szkieł korekcyjnych i ulubionej oprawki. Dobre nakładki na okulary nie pogorszą też jakości widzenia.