Dom i Ogród

Projekt i budowa rezydencji – na co zwrócić uwagę?

  • 3 grudnia, 2022
  • 3 min read
Projekt i budowa rezydencji – na co zwrócić uwagę?

Podczas przygotowań do budowy podejmuje się wiele ważnych decyzji. Jedną z najważniejszych jest wybór projektu budowlanego, od którego zależy cały przebieg inwestycji i jej efekty. Po wyborze projektu przychodzi czas na wybór wykonawcy generalnego lub samodzielne doprowadzenie do końca wszelkich formalności i prac budowlanych. Jak znaleźć właściwy projekt i doświadczonego wykonawcę, który podejmie się jego realizacji?

Jak wybrać właściwy projekt budowlany?

Projekt radzi się wybierać po wyborze działki budowlanej z prostego powodu – działki nie sposób zmodyfikować, a na projekt dość łatwo można nanieść różne zmiany. Zwykle już przy wyborze działki ma się pewne wyobrażenie na temat tego, jak będzie się prezentować gotowy budynek, jednak poszukiwanie parceli pod konkretny projekt jest trudne, a zwykle i tak kończy się nanoszeniem zmian.

Istnieją dwie drogi zdobycia projektu budowlanego rezydencji: wybór projektu gotowego z bazy pod adresem https://new-house.com.pl/rezydencje#gotowe-projekty lub złożenie indywidualnego zamówienia w biurze projektowym.

Wybór gotowego projektu to rozwiązanie tańsze i szybsze. Takie projekty są opracowane pod każdym kątem, w tym nawet aktualnego kosztorysu. Ich wybór jest tak duży, że z pewnością każdy znajdzie coś w swoim guście. Trudno wręcz wpaść na pomysł, którego jeszcze nie zrealizowano wśród gotowych projektów.

Co ważne, gotowe projekty rezydencji praktycznie zawsze są modyfikowane pod kątem specyfiki działki albo wymogów miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Zawsze istnieje więc możliwość naniesienia na taki projekt właściwie dowolnych zmian, w tym nie tylko wynikających z konieczności, ale i preferencji inwestora.

Wybór projektu przygotowanego na indywidualne zamówienie pozwala na stworzenie czegoś całkowicie niepowtarzalnego i wgląd w projekt od samych podstaw. To wybór odpowiedni dla wymagających inwestorów. Należy pamiętać, że jest to rozwiązanie droższe, a także zajmuje ono znacznie więcej czasu. Na projekt stworzony od podstaw według wytycznych czeka się często kilka miesięcy. Z drugiej strony daje on praktycznie nieograniczone możliwości.

Budowa rezydencji i wybór wykonawcy

Budowę rezydencji można prowadzić na dwa sposoby – nadzorując ją samodzielnie, co polecane dla doświadczonych inwestorów, albo zlecając kompleksowe wykonanie generalnemu wykonawcy. Decyzję o wyborze systemu prowadzenia warto podjąć jak najszybciej, żeby móc się właściwie przygotować.

Na szybkiej decyzji mogą skorzystać zwłaszcza inwestorzy, którym brakuje doświadczenia. Firmy takie jak New-House, specjaliści od realizacji wymagających projektów, którzy zajmują się budową kompleksowo, mogą wesprzeć ich już na wstępnych etapach przygotowań, w tym wyborze działki i projektu. Więcej o ofercie takiej współpracy, specyfice budowy rezydencji, jak i realizacjach firmy, przeczytać można pod adresem https://new-house.com.pl/rezydencje#budowa-rezydencji.

Sam proces budowy rezydencji nie różni się znacznie od budowy mniejszych domów. Główną różnicą jest sam rozmiar projektu, ilość potrzebnych materiałów, czas trwania prac, czy nakład finansowy. W rezydencjach częściej montuje się także różnego rodzaju nowoczesne systemy, w tym zarówno energooszczędne, jak i na przykład elementy tak zwanego inteligentnego domu. Wszystko po to, aby podnieść standard życia w rezydencji, która z założenia ma być wygodnym, pięknym i dużym domem.