Rola kompatybilności złączek nierdzewnych z wężami a bezpieczeństwo ich użytkowania

Niniejszy poradnik ma na celu dostarczenie wytycznych dotyczących projektowania i bezpiecznego użytkowania złączek do węży elastycznych, które są używane do przesyłania stacji napełniania gazem wysokociśnieniowym oraz gazami wysokociśnieniowymi w lokalizacji użytkownika. Zbyt często nie docenia się tego, jak wielką rolę złączki nierdzewne pełnią w tym zadaniu.

Dopasowanie złączek nierdzewnych do funkcjonalności węży

Węże elastyczne, a wraz z nimi złączki nierdzewne znajdują zastosowanie w przemyśle gazów przemysłowych, jak również w branżach wykorzystujących różne gazy do przesyłu gazów. Węże stosowane do napełniania/przesyłania butli z gazem można podzielić na różne kategorie, a miejsce dla złączek nierdzewnych znajdzie się w niemal każdej z nich. Pewne jest, że węże z taką konstrukcją są już od wielu lat z powodzeniem stosowane w wysokociśnieniowych instalacjach gazowych. Jednakże, awarie węży – zwykle uszkodzenie złączki właśnie to częsta sytuacja, która często wynika ze złego dopasowania tychże elementów.

Jeśli chodzi o sam materiał wykonania złączek nierdzewnych zwykle jest to miedź lub inny kompatybilny metal, z tych, które są szeroko stosowane w przemyśle gazownicze. Chodzi też o to, by finalnie węże były półelastyczne – aby mogły być używane w instalacjach stacjonarnych i na miejscu, gdzie całkowicie elastyczne węże nie są odpowiednie, np. wiązka gazowa. Należy odnieść się do kodu orurowania, aby mieć pewność, że dana złączka idealnie pasuje do tego konkretnego węża.

Na co zwrócić uwagę przy dopasowaniu złączek nierdzewnych do węża przemysłowego?

Stosowane końcówki i złączki nierdzewne na końcach powinny być zaprojektowane tak, aby wytrzymać ciśnienie. Podczas zginania uważaj na to, aby średnica wewnętrzna nie zmniejszała się nadmiernie na zgięciu. Same węże powinny być również testowane ciśnieniowo i okresowo wyżarzane.

Na co patrzeć podczas kontroli złączek nierdzewnych w wężach?

  • zgodność produktów z wymaganą normą,

  • kompatybilność materiałowa,

  • niewłaściwe użytkowanie, uszkodzenie i słaba konserwacja.

Awarie złączek nierdzewnych mogą być ograniczone do minimum wyłącznie wtedy, gdy dba się o te punkty powyżej. Elastyczne węże i przyłącza są najsłabszą częścią systemu ciśnieniowego, a w przeszłości wiele zdarzeń miało miejsce w przemyśle gazowniczym z powodu właśnie awarii złączek węża, dlatego ważne jest, aby wziąć to pod uwagę przy projektowaniu dowolnego systemu ciśnieniowego, a nade wszystko należy stosować normy inżynieryjne, by uniknąć niebezpiecznych sytuacji z tym związanych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here