Sport i Zdrowie

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o wszczepach fakijnych

  • 18 maja, 2021
  • 4 min read
Wszystko, co powinieneś wiedzieć o wszczepach fakijnych

W dzisiejszych czasach wiele osób zmaga się z wadami wzroku, takimi jak krótkowzroczność i dalekowzroczność. Medycyna poszukuje więc coraz doskonalszych rozwiązań, które pozwoliłyby na skuteczną korekcję i przywróciły pacjentom ostrość widzenia. Jedną z nowocześniejszych i skuteczniejszych metod są wszczepy fakijne. W naszym artykule przedstawiamy wszystko, co powinieneś o nich wiedzieć.

Metoda wykorzystująca wszczepy fakijne przeznaczona jest do korekcji następujących wad wzroku:

  • krótkowzroczność w zakresie od -0,5 do -18,0 D,
  • nadwzroczność w zakresie od +0,5 do +10,0 D,
  • astygmatyzm w zakresie do 6,0 D.

W przypadku większych wad decyzja o przeprowadzeniu zabiegu należy do lekarza okulisty. Ważne jest także, aby pacjent spełniał pewne kryteria, o których mówi lekarz Piotr Jaworski. Pacjenci powinni mieć ponad 21 lat, gdyż do tego wieku u większości osób wada wzroku może jeszcze ulegać zmianom. Warunkiem niezbędnym do przeprowadzenie zabiegu jest ustabilizowana od co najmniej roku wada wzroku. Wszczepienia soczewek fakijnych nie proponuje się u osób po 43 roku ze względu na presbyopię. W takiej sytuacji lepiej rozważyć refrakcyjną wymianę soczewek,
twierdzi nasz rozmówca.

Soczewki fakijne

Korekcja jest możliwa dzięki zastosowaniu nowej generacji soczewek fakijnych, które tym różnią się od zwykłych soczewek kontaktowych, że nie są umieszczane na oku, a wszczepiane do jego wnętrza. Syntetyczną soczewkę fakijną wszczepia się pomiędzy tęczówkę a własną soczewkę pacjenta. Jest to alternatywa dla zabiegów laserowych, a także sposób na uniknięcie noszenia okularów lub soczewek kontaktowych. Jako że elastyczne sztuczne soczewki wykonane są z kolameru – materiału biokompatybilnego, który powstał na bazie kolagenu, są one dobrze tolerowane wewnątrz struktur oka.

Zastosowania soczewek fakijnych ma liczne zalety, do których należą:

  • możliwość korekcji bardzo wysokiej krótkowzroczności,
  • możliwość korekcji wysokiego astygmatyzmu,
  • brak wpływu na centralną część rogówki, która ulega nieodwracalnym zmianom w przypadku technik laserowych,
  • stabilny efekt refrakcyjny znacznie przewyższający techniki laserowe,
  • odwracalność zabiegu – soczewka fakijna może być usunięta z oka,
  • brak naruszenia soczewki własnej, a tym samym niepozbawienie oka akomodacji.

Jak wygląda zabieg?

Wszczepienie soczewki fakijnej wykonywane jest na życzenie pacjenta. Nie jest to zabieg wynikający ze wskazań medycznych. Mimo to wielu pacjentów decyduje się na ten sposób leczenia, ponieważ daje on skuteczną możliwość korekcji dużych wad refrakcji.

Zabieg trwa kilkanaście minut i wykonywany jest w warunkach ambulatoryjnych w trybie chirurgii jednego dnia. Pierwszym etapem jest znieczulenie miejscowe, które wykonywane jest za pomocą znieczulających kropli do oczu. Następnie lekarz wykonuje 3 milimetrowe cięcie rogówki, przez które wprowadzany jest materiał stabilizujący struktury oka. Dopiero po tym etapie następuje wprowadzenie do oka syntetycznej soczewki, która dzięki użyciu specjalnego aplikatora wprowadzana jest do przedniej komory oka, pomiędzy tęczówkę a własną soczewkę pacjenta. Po umieszczeniu we właściwym miejscu soczewka fakijna rozwija się i rozprostowuje. Dzięki temu, że nacięcie jest niewielkie, nie ma potrzeby zakładania szwów.

Długość rekonwalescencji po zabiegu jest kwestią indywidualną, choć najczęściej poprawa widzenia następuje wkrótce po zabiegu. Następnego dnia ma miejsce wizyta kontrolna i do tego czasu trzeba pozostawić na oku opatrunek. Następnie przez ok. 3 miesiące wymagane jest stosowanie kropli przeciwzapalnych, a także unikanie światła słonecznego, wysiłku fizycznego oraz tarcia oczu. Tydzień lub dwa po zabiegu można przeprowadzić operację drugiego oka.

Wszczepy fakijne to innowacyjna metoda o dużej skuteczności, dzięki której można skorygować duże wady wzroku, będące m.in. efektem stożka rogówki. W schorzeniach z nim związanych można stosować soczewki fakijne jako procedurę łączoną z innymi technikami operacyjnymi. Metoda wszczepów fakijnych jest w pełni odwracalna i nie ma wpływu na soczewkę własną pacjenta, co jest jedną z jej większych zalet.