Żylaki – domowe sposoby na łagodzenie związanych z nimi dolegliwościami

Żylaki nóg to przewlekła niewydolność żył. Pajączki na nogach, bolesne skurcze czy spuchnięte kostki powinny nakłonić nas do wizyty u lekarza. Stosowanie leków na żylaki w postaci maści i tabletek z diosminą czy heparyną jest wskazane, ale można do takiej kuracji włączyć także domowe sposoby radzenia sobie z bólem nóg, kiedy doskwierają żylaki.

Szybką ulgę przynosi Cyclo 3 Fort, który dostaniesz w aptece internetowej bez recepty, np. https://www.i-apteka.pl/product-pol-1847-CYCLO-3-FORT-x-30-kapsulek.html. To preparat w postać kapsułek, niwelujący takie objawy jak ból nóg, obrzęki, drżenie i uczucie ciężkości kończyn dolnych. Pomocniczo jest też stosowany w leczeniu hemoroidów. Poza lekami wspomagającymi warto zapobiegać powstawaniu żylaków, stosując zdrowy styl życia.

Dlaczego powstają żylaki?

Prawidłowa praca serca wspomagana skurczami mięśni nóg oraz wydolnym układem żylnym zapewnia sprawny odpływ krwi z narządów. Żylaki na nogach powstają na skutek wysokiego ciśnienia w kończynach dolnych – powstaje ono na skutek upośledzenia funkcji zastawek i spadku napięcia ścian naczyń żylnych. Taki stan prowadzi do zastoju krwi, któremu sprzyja długotrwała praca w pozycji siedzącej lub stojącej, otyłość, częste dźwiganie ciężkich przedmiotów, zaparcia, płaskostopie, a także ciąża. Na rozwinięcie się żylaków nóg narażone są głównie seniorzy, kobiety oraz osoby dziedziczące taką chorobę w genach po swoich rodzicach.

Jak leczyć żylaki bez recepty?

W ciężkich przypadkach żylaki się operuje. Zanim do tego dojdzie, należy spróbować domowych sposobów, które w początkowym etapie choroby mogą być pomocne.

Ważny jest styl życia. Żeby zapobiegać powstawaniu żylaków na nogach, powinien on uwzględniać:

  • zwiększenie aktywności fizycznej – ruch przeciwdziała zakrzepom, dlatego postaw na regularne spacery, jazdę na rowerze i pływanie,

  • odpoczynek z kończynami dolnymi uniesionymi do góry – zawsze po długotrwałym staniu lub siedzeniu,

  • unikanie zakładania nogi na nogę – zaburza ono przepływ krwi w kończynach,

  • unikanie wysokich temperatur – nie chodź do sauny, jeśli dokuczają Ci żylaki, lepsza będzie krioterapia,

  • redukcja masy ciała – duża nadwaga obciąża nogi,

  • unikanie obcisłej garderoby i butów na wysokim obcasie.

Należy zrezygnować ze spożywania alkoholu, który poszerza żyły oraz nie solić nadmiernie potraw, ponieważ sól zatrzymuje wodę w organizmie. Dobrym sposobem na żylaki i opuchnięte nogi jest stosowanie pończoch uciskowych czy bandaży elastycznych, ponieważ zapobiegają zaleganiu krwi w żyłach powierzchownych i wspomagają działanie pompy mięśniowej. Obniżają również ciśnienie i przeciwdziałają niekorzystnym zmianom w mikrokrążeniu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here