Sport i Zdrowie

Aktywna mimo wieku – jak zapewnić sobie komfort podczas uprawiania sportu po 60. roku życia?

  • 24 maja, 2022
  • 3 min read
Aktywna mimo wieku – jak zapewnić sobie komfort podczas uprawiania sportu po 60. roku życia?

Po 60. roku życia prawdopodobieństwo kłopotów zdrowotnych zdecydowanie się zwiększa. Istnieją specyficzne dolegliwości dla tej grupy wiekowej, takie jak zwyrodnienia kręgosłupa, bóle stawów czy nietrzymanie moczu. Mimo obecności pewnych dolegliwości nie warto zniechęcać się do przyjemności dnia codziennego i dbania o swoje zdrowie. Aktywność fizyczna jest wskazana dla osób w każdym wieku i powinna stanowić podstawę wypełniania naszego czasu wolnego.

Jakie aktywności dla seniorów będą najlepsze?

Jak już wyżej wspomniano, aktywność fizyczna dla osób starszych powinna być tak samo ważna, jak i dla młodych. Regularne wykonywanie ćwiczeń dotlenia organizm, wzmacnia mięśnie i poprawia samopoczucie. Dodatkowo każda aktywność fizyczna przyczynia się do zredukowania kortyzolu, czyli hormonu stresu. Poprzez lepiej dotleniony organizm i zmniejszenie stresu możemy poprawić swój stan zdrowia, a co za tym idzie, złagodzić objawy chorób immunologicznych, zmniejszyć ryzyko rozwoju chorób przewlekłych i zwiększyć wytrzymałość mięśni oraz ogólną sprawność fizyczną. Dla osób po 60. roku życia zaleca się regularne wykonywanie ćwiczeń (przez około 30 minut dziennie przez 5 dni w tygodniu) zarówno w domu, na świeżym powietrzu, jak i na spotkaniach grupowych pod okiem trenera. Najbardziej pospolitym ćwiczeniem jest pilates czy joga. Są to lekkie ćwiczenia, które poprawiają wytrzymałość mięśni i ćwiczą pracę z prawidłowym oddechem. Oprócz tych ćwiczeń można rozważyć nording walking, spacerowanie, czy łagodne ćwiczenia rozciągające i bieganie.

Co może utrudnić seniorom wykonywanie ćwiczeń?

Nie tylko ze względu na wiek, ale i również schorzenia, z jakimi zmagają się osoby po 60. roku życia, mogą mieć wpływ na ich aktywność fizyczną. Bardzo często rezygnujemy z uprawiania jakiegokolwiek sportu czy nawet z wyjścia ze znajomymi ze strachu, że może przydarzyć się coś złego. Przeszkodą może okazać się chroniczny ból pleców, senność po posiłkach czy nietrzymanie moczu. Aby zabezpieczyć się przed tą ostatnią dolegliwością, warto stosować na co dzień wkładki na nietrzymanie moczu. Te dyskretne środki higieny osobistej sprawią, że pomimo zmagania się z problemem nietrzymania moczu w różnym stopniu możemy zachować pełną satysfakcję i bezpieczeństwo podczas uprawiania aktywności fizycznej. Idealnie zabezpieczają bieliznę i dają nam poczucie higieny i suchości przez cały dzień. Takie wkładki potrafią również maskować nieprzyjemne zapachy, co jest bardzo ważne podczas przebywania w towarzystwie innych osób.

Podsumowując, aktywność fizyczna po 60. roku życia jest bardzo ważna. Zmagając się z nietrzymaniem moczu, którego przyczyny mogą być różne (ale zazwyczaj dochodzi do niego na skutek osłabienia mięśni dna miednicy) możemy wybrać zabezpieczenie w postaci wkładek w ciągu dnia. Takie wkładki idealnie dopasowują się do kształtu ciała, nie krępują naszych ruchów oraz nie przeszkadzają podczas uprawiania sportu czy wykonywania innych ćwiczeń. Dzięki temu możemy na co dzień cieszyć się zdrowiem i komfortem oraz wykonywać ulubione czynności i hobby.