Biokominek czy żywy ogień w ogrodzie – ekologiczne rozwiązania a aktualne trendy w ogrodnictwie

Ogród skrojony na miarę 2021 roku można opisać w trzech słowach: swoboda, wygoda i ekologia. W najnowsze trendy ogrodnicze wpiszą się, na przykład, łąki kwietne, warzywniki z pachnącymi ziołami, meble z aluminium oraz technorattanu, podwieszane siedziska w stylu boho, a także nowoczesne paleniska. Wśród tych ostatnich wyróżniamy między innymi biokominki, które mogą stanowić ozdobę zarówno ogrodu, jak i tarasu. Przyjrzyjmy im się bliżej!

Jakie zalety mają biokominki?

Chcemy żyć ekologicznie. Z tego powodu coraz więcej z nas świadomie otacza się produktami przyjaznymi środowisku. Jednym z nich jest biokominek – nowoczesne palenisko na ekologiczne paliwo w postaci płynu bądź żelu. To urządzenie można umieścić niemal wszędzie: w salonie, na prywatnym tarasie, w przydomowym ogrodzie oraz w miejscach publicznych. Jego instalacja nie jest czasochłonnym zadaniem – nie wymaga komina, wystarczy złożyć poszczególne elementy zgodnie z instrukcją obsługi, a następnie umieścić biokominek w wybranym miejscu. Zaletą jest mobilność, w razie potrzeby można go schować, przestawić czy nawet zabrać do znajomych, którzy organizują imprezę na własnej posesji.

Załóżmy, że postanowiliśmy zaopatrzyć się w biokominek ogrodowy. To prosty i skuteczny sposób, aby estetycznie, a jednocześnie funkcjonalnie zaaranżować strefę relaksu. Wybieramy, na przykład,  urządzenie o kształcie misy albo przezroczystego prostopadłościanu i ustawiamy je w pobliżu hamaka. Zajmujemy miejsce, tuż obok nas znajduje się stolik z drewna tekowego. Sięgamy po książkę i kubek herbaty, patrzymy na ogień. I czujemy się po prostu dobrze, bo łapiemy oddech po dniu spędzonym w pośpiechu, kiedy to z zegarkiem w ręku odhaczaliśmy kolejne zadania z listy to do.

Inne paleniska ogrodowe

Jak wyjaśnia specjalista z firmy New Garden Style zajmującej się kompleksowym projektowaniem ogrodówpoza biokominkami dużą popularnością cieszą się paleniska na drewno. Do ich rozpalania zaleca się używanie naturalnych rozpałek, bezpiecznych i dla nas, i dla środowiska. Swoich zwolenników mają również paleniska z palnikiem gazowym. Są one bardzo proste w obsłudze. Warto też wspomnieć o spalaniu gazu – podczas tego procesu nie wytwarzają się niepalne resztki.

Podsumujmy: paleniska stają się standardowym elementem wyposażenia ogrodów. Dzięki nim możemy udoskonalić przydomową strefę relaksu, a jednocześnie wcielić w życie rozwiązania sprzyjające naturze. Nowoczesne projekty i technologie stanowią dowód, że estetyka i ekologia to jak najbardziej zgrany duet.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here