Sport i Zdrowie

Jakie urządzenia pomagają w chorobach zaburzenia oddychania?

  • 17 lipca, 2021
  • 3 min read
Jakie urządzenia pomagają w chorobach zaburzenia oddychania?

Bezdech, oddech spłycony, pogłębiony, przyspieszony lub zwolniony – to tylko kilka rodzajów zaburzeń oddychania, które mogą występować w przebiegu rozmaitych chorób. Bez względu na przyczyny zaburzeń oddychania ich bezpośrednim efektem jest ograniczenie ilości dostarczanego do płuc powietrza, a w związku z tym również tlenu do krwi. Dlatego w razie wystąpienia takich zaburzeń trzeba zgłosić się do lekarza i wdrożyć zalecaną terapię.

Diagnostyka i terapia zaburzeń oddychania

Zaburzenia oddychania występują nie tylko w przebiegu chorób układu oddechowego. Mogą towarzyszyć również schorzeniom układu krążenia, chorobom neurologicznym i metabolicznym, niekiedy powstają w wyniku urazu. Po zebraniu wywiadu lekarz powinien skierować pacjenta na odpowiednie badania (RTG klatki piersiowej, spirometria, badania gazometryczne krwi) lub skierować do właściwego specjalisty. Sposób leczenia i rodzaj urządzeń stosowanych w terapii zawsze dobiera się do konkretnego problemu. W tym tekście przyjrzymy się dwóm wybranym produktom z oferty sklepu medycznego Medseven: aparatom CPAP oraz respiratorom.

Kiedy stosuje się aparaty CPAP?

Aparat CPAP to urządzenie medyczne stosowane u osób cierpiących na zespół obturacyjnego bezdechu podczas snu, czyli tzw. bezdech senny – jest to jedno z najczęstszych zaburzeń oddychania. U pacjentów z ZOBPS w czasie snu dochodzi do zablokowania dróg oddechowych, co prowadzi do spłycenia oddechu lub bezdechu. Aparat CPAP z maską jest niezbędnym narzędziem w terapii metodą wytwarzania stałego dodatniego ciśnienia powietrza w drogach oddechowych. Aparat podaje do dróg oddechowych powietrze pod ciśnieniem i w ten sposób zapobiega zapadaniu się miękkich części gardła pacjenta.

Kiedy potrzebny jest respirator?

Respiratory (sztuczne płuca) stosuje się w terapii osób cierpiących na poważne zaburzenia oddychania – u pacjentów, którzy potrzebują czasowego wspomagania oddychania lub w ogóle nie mogą oddychać samodzielnie. Respirator jest obowiązkowym elementem wyposażenia każdego szpitalnego oddziału intensywnej terapii, a przenośne urządzenia wykorzystywane są w karetkach pogotowia ratunkowego. Przewlekle chorzy pacjenci mogą korzystać z respiratorów domowych – mniejszych i łatwiejszych w obsłudze od urządzeń do zastosowań profesjonalnych. Respiroterapia w warunkach domowych stosowana jest u osób z poważnymi chorobami układu oddechowego (np. z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc) i nerwowego (w tym SMA, SLA) oraz u innych pacjentów, którzy po wypisaniu ze szpitala potrzebują wspomagania wentylacji.