Co można przewozić busem?

Mimo rosnącej ilości międzynarodowych połączeń lotniczych wiele osób decyduje się na podróż do Niemiec busem. Trudno się dziwić – to wbrew pozorom spora oszczędność czasu i pieniędzy. Zwłaszcza że niektórzy przewoźnicy odbierają swoich pasażerów spod domu i zawożą prosto do celu podróży. Do busa spokojnie zabierzemy też spory bagaż, za który przewoźnikowi lotniczemu musielibyśmy słono zapłacić. Co przewieziemy busem?

Ustalenia przewoźników

Przed podróżą warto upewnić się, ile bagażu możemy ze sobą zabrać. Dowiemy się tego bezpośrednio w firmie oferującej przewóz osób do Niemiec. Pamiętajmy, że limity mogą różnić się od siebie u poszczególnych przewoźników. Najczęściej dozwolone są dwa duże bagaże nieważące razem więcej niż 40 kg oraz jedna torba podręczna. Ograniczenia nie wynikają bynajmniej tylko z woli przewoźnika. Musimy pamiętać, że każdy pojazd ma dopuszczalną masę całkowitą, do której pozostaje bezpieczny dla pasażerów i innych użytkowników dróg. Za przeciążenie pojazdu kierowca może otrzymać wysoki mandat, jeśli bus zostanie skontrolowany przez uprawnione do tego służby. Czy możliwe jest więc przewiezienie większej ilości bagażu?

Tak, jeśli ustalimy to wcześniej z przewoźnikiem. – Odpowiada ekspert z firmy przewozowej Sandrex. – Wtedy zaplanuje on sprzedaż pozostałych biletów tak, by finalnie masa busa była prawidłowa w dniu podróży.

Czasami dodatkowy bagaż udaje się zabrać bez wcześniejszych ustaleń, o ile pozostali pasażerowie nie podróżują z maksymalnym limitem. Za nadbagaż większość przewoźników pobiera jednak dodatkową opłatę.

Rozmiary bagażu

Przewoźnicy zazwyczaj nie określają wymiarów bagażu, tak, jak robią to linie lotnicze. Przyjmuje się jednak, że bagaż podręczny nie powinien uprzykrzać podróży innym pasażerom i musi mieścić się pod fotelem lub przynajmniej na kolanach właściciela. Do bagażnika powinny trafiać torby i walizki o standardowych kształtach – łatwo jest ułożyć je jedna obok drugiej. Jeśli więc planujemy przewieźć narty lub stojącą lampę, skontaktujmy się  z przewoźnikiem, czy w danym busie istnieje taka możliwość.

Generalnie rzecz ujmując, przewóz bagażu busem nie podlega takim restrykcjom, co bagaż samolotowy. Większość nietypowych próśb pasażerów zazwyczaj jest spełniana, jeśli tylko ustalą oni wcześniej zasady świadczenia usługi z przewoźnikiem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here