Zakup sadzonek drzew owocowych. Z jakim wydatkiem się liczyć?

Niektórzy ludzie marzą o sadzie owocowym, inni z kolei zadowalają się kilkoma pojedynczymi drzewami wokół domu. Niezależnie od decyzji jedno jest pewne – wizja zrywania soczystych jabłek czy gruszek prosto z gałęzi jest bardzo kusząca. Ale jakie są ceny drzew owocowych? Przeczytaj tekst i dowiedz się, na jakie koszty musisz się przygotować, jeśli chcesz założyć swój własny sad.

Rodzaje sadzonek i ich ceny

Jeśli ktoś nie interesuje się sadownictwem, to być może nie zdaje sobie sprawy z tego, jak wiele odmian drzew owocowych można spotkać. Tymczasem naprawdę jest w czym wybierać i stworzenie wyjątkowego sadu nie powinno stanowić problemu. Jeśli chodzi o ceny, sadzonki drzew owocowych można z reguły kupić za cenę mieszczącą się w przedziale 10-30 zł. Wszystko zależy od odmiany – jeśli są rzadziej spotykane lub charakteryzują się wyjątkowo pożądanymi właściwościami, suma ta będzie wyższa. Jako przykłady nieco droższych opcji można podać sadzonki jabłoni Apistar, czereśni karłowych różnych odmian czy drzewek kolumnowych, których szczególnym atutem jest atrakcyjny wygląd.

Gdzie kupować drzewa owocowe?

Jest kilka miejsc, w których możliwy jest zakup drzew owocowych. Do bardziej specjalistycznych należą szkółki i sklepy ogrodnicze, ale można je znaleźć nawet w supermarketach. Sprzedawcy działają zarówno stacjonarnie, jak i online, dlatego jeśli transport drzew stanowiłby problem, możesz zamówić je przez Internet. W tym przypadku warto jednak upewnić się, czy dany dostawca odpowiednio zabezpiecza sadzonki, tak aby były one w dobrym stanie po dotarciu do Twojego ogrodu.

O czym pamiętać, sadząc drzewa owocowe?

Zanim zdecydujesz się na zakup jednej z odmian drzew owocowych, najpierw upewnij się, że na Twojej posesji panują warunki odpowiadające ich wymaganiom. Rośliny różnią się pod względem zapotrzebowania na żyzną glebę, wodę czy dostęp światła słonecznego. Co zrobić, jeśli ziemia w Twoim ogrodzie nie jest najlepszej jakości?

Grunt może zostać wzbogacony żyzną glebą lub kompostem rozsypanymi wokół korzeni – podpowiada pracownik Szkółki Drzew i Krzewów Karoliny Wyrzykowskiej.

Istotna jest też pora sadzenia roślin. Drzewa będące w pojemnikach można sadzić w okresie od początku wiosny do końca jesieni, natomiast kopane z gruntu z nagimi korzeniami powinny być sadzone poza okresem wegetacji. Najlepszymi terminami jest późna jesień albo wczesna wiosna. Zadbaj o odpowiednią technikę sadzenia, a potem o pielęgnację roślin oraz o chronienie ich przed chwastami. Dzięki temu będziesz mógł cieszyć się obfitymi plonami w postaci soczystych owoców rosnących tuż za Twoim domem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here