Co to takiego hiperprolaktynemia czynnościowa?
Hiperprolaktynemia to stan, kiedy w organizmie człowieka następuje wzrost stężenia prolaktyny w surowicy krwi. U wielu osób pojawia się ona wraz z szeregiem dolegliwości. Jakie są objawy hiperprolaktynemii czynnościowej? W jaki sposób ją leczyć? Dlaczego następuje wzrost prolaktyny w organizmie? Odpowiedzi na te pytania znajdują się poniżej.
Czym jest prolaktyna?
Zacznijmy od podstaw, czyli od tego co to w ogóle jest prolaktyna. Jest to hormon, który produkowany jest przez komórki laktotropowe przedniego płata przysadki mózgowej. Jej główną rolą jest stymulowanie gruczołów piersiowych u kobiet oraz pobudzanie laktacji
Hiperprolaktynemia czynnościowa – co to takiego?
Hiperprolaktynemia to stan, podczas którego w organizmie człowieka występuje za wysoki poziom prolaktyny. Choroba ta może pojawić się u kobiet i mężczyzn. Do nadmiernego i okresowego wydzielania tego hormonu dochodzi w wyniku różnych bodźców, jednocześnie powodując wiele problemów ze zdrowiem.
Jakie są objawy hiperprolaktynemii?
Zwiększone stężenie prolaktyny we krwi może się pojawić na skutek stresu, po odbyciu stosunku seksualnego czy wysiłku fizycznym. Hiperprolaktynemia przebiega inaczej u kbiet i mężczyn. O podwyższonym poziomie prolaktyny kobiet mówi m.in.:
- trądzik,
- problemy z zajściem w ciążę,
- nadmierne owłosienie,
- zaburzenia miesiączkowania.
U mężczyzn natomiast choroba ta objawia się impotencją i ginekomastią. Zarówno u jednej, jak i u drugiej płci można zauważyć zmniejszone libido, zaburzenia uwapniania kości, stany lękowe i depresyjne oraz drażliwość. Często pojawia się również hipogonadyzm – nieprawidłowość w wydzielaniu hormonów płciowych, co łączy się z niepłodnością.
Jakie są przyczyny hiperprolaktynemii czynnościowej?
Hiperprolaktynemia może pojawić się na skutek różnych powodów. Może ją powodować podwyższony poziom stresu, guz przysadki, niedoczynność tarczycy, niewydolność nerek bądź wątroby czy choroby endokrynologiczne. Do hiperprolaktynemii może dojść przez stosowanie niektórych leków, głównie przeciwdepresyjnych, antypsychotycznych, obniżających ciśnienie krwi, antykoncepcyjnych czy pobudzających perystaltykę.
Diagnozowanie hiperprolaktynemii czynnościowej
Hiperprolaktynemia to choroba, która występuje dosyć często. Niektóre przypadki wtórnego braku miesiączki mogą posiadać swoje źródło w za wysokim stężeniu prolaktyny. Chorobę tą rozpoznaj się na podstawie stwierdzenia nadmiernego stężenia prolaktyny. Aby postawić diagnozę wystarczy jednorazowe oznaczenie, ale czasem zdarza się, że potrzebne jest także wykonanie profilu dobowego.
W jaki sposób można leczyć hiperprolaktynemię czynnościową?
Aby leczyć hiperprolaktynemię czynnościową należy najpierw ustalić przyczynę wzrostu stężenia prolaktyny we krwi. Jeżeli pojawią się objawy, które wskazują na tą chorobę to trzeba udać się do lekarza ginekologa. Najczęściej zdarza się, że wprowadza on leczenie farmakologiczne.
W jaki sposób zapobiec hiperprolaktynemii czynnościowej?
Nie ma żadnego skutecznego sposobu, który da nam pewność, że hiperprolaktynemia się nie pojawi. Warto jednak profilaktycznie zadbać o swój styl życia i zwracać uwagę na to co jemy. Istotne jest również znalezienie czasu na relaks, aby zredukować poziom stresu.
Więcej informacji: https://allwimin.com/pl/artykul/hiperprolaktynemia-czynnosciowa-nadmiar-prolaktyny/