Motoryzacja

Czy początkujący kierowca może wynająć samochód z wypożyczalni?

  • 5 grudnia, 2023
  • 3 min read
Czy początkujący kierowca może wynająć samochód z wypożyczalni?

Regulacje związane z wiekiem kierowcy to kwestia nurtująca osoby, które dopiero co zdobyły upragnione prawo jazdy i chcą skorzystać z usługi wynajmu pojazdów. Czy wypożyczalnie otwierają się na młodych najemców? Jakie warunki muszą spełnić początkujący, aby móc cieszyć się komfortem jazdy wynajętym autem? W dzisiejszym artykule rozwiewamy wszelkie wątpliwości na ten temat. Zapraszamy do lektury.

Wymagania wypożyczalni samochodów względem początkujących kierowców

Wypożyczalnie aut mają własne regulaminy, które określają warunki wynajmu pojazdów. Wiele z nich stawia pewne wymagania względem klientów, takie jak minimalny wiek czy staż za kółkiem. Dla początkujących kierowców może to oznaczać konieczność spełnienia dodatkowych warunków.

Każda wypożyczalnia samochodów w Olsztynie, Wrocławiu czy Warszawie wymaga od najemców ukończenia 18. roku życia. Niektóre z nich przesuwają dolną granicę na 21, a nawet 25 lat. Innym wymogiem jest posiadanie aktywnego prawa jazdy od co najmniej roku. Dla kierowców, którzy dopiero co zdali egzamin na prawo jazdy, może wiązać się to z obowiązkiem odczekania pewnego czasu, zanim będą mogli skorzystać z usług wypożyczalni.

Kaucja i dodatkowe opłaty za młodego kierowcę

Wypożyczalnie, które decydują się na wynajem pojazdów początkującym kierowcom, często wymagają od nich wpłacenia wyższej kaucji. Jest to związane z większym ryzykiem ewentualnych szkód w trakcie użytkowania pojazdu przez mniej doświadczonych kierowców. Młody najemca powinien więc przygotować się na konieczność wpłacenia większej sumy pieniędzy przed odbiorem samochodu.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, pracownik firmy oferującej wynajem samochodów – Abacus Car Rental: Niektóre działające w Polsce wypożyczalnie naliczają dodatkowe opłaty za tzw. młodego kierowcę. Jest to swoiste zabezpieczenie finansowe ze strony właściciela pojazdu. Ma ono na celu pokrycie ewentualnych kosztów związanych z wynajmem samochodu przez początkującego kierowcę. Aby uniknąć niespodzianek podczas zawierania umowy, należy czytać regulamin wybranej wypożyczalni.

Alternatywy dla początkujących kierowców

Jeśli początkujący kierowca nie spełnia wymagań wypożyczalni samochodów lub chciałby uniknąć dodatkowych opłat, może rozważyć inne opcje. Jedną z nich jest skorzystanie z usług carsharingu, czyli współdzielenia samochodów. W Polsce coraz więcej firm oferuje tego rodzaju usługi, a ich warunki wynajmu bywają mniej rygorystyczne niż w przypadku tradycyjnych wypożyczalni.