Co warto wiedzieć na temat montażu cokołów?

Cokoły to rodzaj wysokiej listwy przypodłogowej, która kładziona jest jako wykończenie gotowej ściany. Jej zadaniem jest ochronna części przypodłogowej przed uszkodzeniami i zabrudzeniem oraz zakrywanie połączenia ściany z podłogą. Pełni też funkcję estetyczną oraz umożliwia ukrycie za sobą różnego rodzaju przewodów. Może być wykonana z różnych materiałów – od drewna poprzez plastik na metalu kończąc.

W jaki sposób montowane są cokoły?

Montaż cokołów przypodłogowych jest czynnością łatwą, o ile mamy do czynienia z prostymi ścianami i podłogami. Do oczyszczonej powierzchni ściany przymocowany jest element montażowy, a następnie nakładana jest na niego listwa. Oczywiście musi zostać ona wcześniej odpowiednio przycięta na potrzeby danej płaszczyzny.

Stelaż, do którego przymocowywane są cokoły, można przymocować do ściany na różne sposoby. Wszystko zależy od tego, z jego materiału są one wykonane. W przypadku ścian karton-gipsowych wystarczą odpowiednie wkręty lub specjalne zszywki wbijane przy pomocy takera (zszywacza ręcznego). Natomiast, gdy ściany są wykonane z twardszych materiałów, jak cegła lub płyty betonowe, to do montażu stelażu można wykorzystać specjalne kleje lub taśmy klejące.

Firmy specjalizujące się w pracach remontowych oraz wykończeniach mieszkań, takiej jak PHUP texon, najczęściej realizują montaż cokołów przy okazji całych zleceń. Ich prawidłowe zamontowanie bowiem to podstawowa część prac związanych z wykańczaniem ścian i podłóg.

W jaki sposób wybrać cokół do swojego domu?

Wybór odpowiednich cokołów w trakcie prac wykończeniowych to ważne zadanie, ponieważ od ich doboru będzie zależał w dużej mierze efekt końcowy. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na ich kolorystykę i fakturę – i dobrać ją w taki sposób, by odpowiednio wkomponowała się pomiędzy dwie powierzchnie, czyli ścianę i podłogę. Wszystko zależy od tego, jakiego dokładnie efektu oczekujemy oraz linii aranżacji, którą wcześniej wyznaczyliśmy.

W momencie, gdy wybór odpowiedniej kolorystyki sprawia nam trudności lub nie mamy pewności co do jednej barwy, możliwy jest zakup specjalnych cokołów przypodłogowych, które można własnoręcznie pomalować. W ten sposób zyskujemy możliwość wypróbowania wielu kolorów, zanim zdecydujemy się na ten właściwy.

Nie bez znaczenia pozostaje również materiał, z którego wykonane będą cokoły. Decydując się na wykończenia drewniane, warto zachować ich naturalną brązową tonację. Są one też znacznie trwalsze od plastikowych zamienników, jednakże od nich droższe. Plastikowe cokoły są najtańsze i najłatwiejsze w montażu, jednak charakteryzują się niską wytrzymałością. Najmocniejsze są listwy metalowe, ale ze względu na swój wygląd pasują tylko do określonych aranżacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here