Pozostałe

Zawory elektromagnetyczne – wszechstronne zastosowanie

  • 31 sierpnia, 2021
  • 2 min read
Zawory elektromagnetyczne – wszechstronne zastosowanie

Zawory elektromagnetyczne to rozwiązania znane i stosowane od dawna. Z biegiem czasu zmienia się jedynie ich technologia, materiały, z jakich są wykonane czy parametry techniczne. Nie zmienia się natomiast zasada działania – zawory mają za zadanie otwierać lub zamykać układ, w którym przesyłane jest konkretne medium, ciecz lub gaz.

Zawory elektromagnetyczne znajdziemy w ofercie wielu producentów tego rodzaju rozwiązań. Zanim jednak zdecydujemy się na zakup konkretnego typu czy modelu zaworu, przyda się zdobycie fachowej wiedzy na temat zasad działania zaworów, ich przeznaczenia, a także różnic w poszczególnych typach, które wpływają na ich przeznaczenie i skuteczność działania. Im lepiej dobrany zawór, tym większa pewność, że nie będzie powodował problemów w czasie użytkowania całej instalacji.

Jak wybierać zawory elektromagnetyczne?

Jeśli chodzi o budowę zaworów elektromagnetycznych, jest ona dosyć prosta. Są wykonane z solidnych, trwałych i szczelnych materiałów, a ich sercem jest cewka elektromagnetyczna, która odpowiada na sygnały elektryczne i w zależności od potrzeb otwiera lub zamyka cały układ. Zawór działa sprawnie w przypadku wszelkich instalacji, które wymagają sterowania ilością czy zakresem przepływu medium. Wybierając zawory elektromagnetyczne, warto zwracać uwagę na szereg czynników, które mogą wpływać na późniejszą funkcjonalność zarówno samych zaworów, jak i całego układu. Trzeba zwracać uwagę także na to, co w instalacji będzie przesyłane – jeśli będą to substancje o dużym poziomie agresywności, trzeba wybierać zawory o podwyższonej odporności na takie czynniki.

Gdzie zastosować zawory elektromagnetyczne?

Elektrozawory są z powodzeniem stosowane w systemach pneumatycznych, a także w kompresorach powietrznych oraz instalacjach chłodniczych. Ich zaawansowana technologia sprawia, że są wykorzystywane w ciepłownictwie, licznych rozwiązaniach przemysłowych, a także w potężnych instalacjach, takich jak oczyszczalnie ścieków. Świetnie sprawdzają się w układach pompowych, stacjach pomp przeciwpożarowych, w systemach nawadniających, w myjniach samochodowych czy systemach mycia technologicznego. Nowoczesne zawory spotykane są również w saunach, w sterowaniu basenów, w zmywarkach do naczyń, urządzeniach stomatologicznych, sterylizatorach i autoklawach. Jak widać, działanie zaworów elektromagnetycznych jest wyjątkowo wszechstronne – praktycznie nie ma dziedziny przemysłu, w której tego rodzaju zawory nie występowałyby wcale.