Motoryzacja

Czy proces oklejenia auta jest odwracalny?

  • 9 lipca, 2021
  • 3 min read
Czy proces oklejenia auta jest odwracalny?

Zmiana koloru auta to świetny pomysł na jego odświeżenie i uzyskanie zupełnie nowej stylistyki. Na rynku działa wiele firm oferujących profesjonalne oklejanie różnych elementów karoserii. Czy jednak taka zmiana jest odwracalna? Sprawdź, czy można przywrócić oklejony samochód do pierwotnego wyglądu. Przeczytaj, jak wykonać rozklejanie, aby było ono w pełni bezpieczne dla Twojego auta.

Zalety oklejania samochodu

Dlaczego warto zdecydować się na oklejenie samochodu? Pierwszym powodem może być chęć efektownej ekspozycji reklamy swojej firmy. Samochód służbowy jest świetnym banerem reklamowym, który promuje markę oraz oferowane przez nią produkty i usługi. Ten jednorazowy wydatek gwarantuje ogromny zasięg przekazu reklamowego. To bardzo ekonomiczna i jednocześnie efektywna forma promocji. Profesjonalne oklejenie samochodu zwraca uwagę potencjalnych klientów i zapada w pamięć.

Z tego rodzaju usług korzystają także właściciele aut, którzy chcą zmodyfikować ich design. Zmiana koloru auta to idealne rozwiązanie dla osób, które szukają nieszablonowych rozwiązań i chcą, aby ich auto wyróżniało się spośród wielu innych modeli tej samej marki.

Jak przebiega rozklejanie auta z folii?

Usuwanie folii z pojazdu jest zajęciem, które wymaga dużo czasu, cierpliwości oraz dokładności. Potrzebne jest tez umiejętne użycie pewnej siły. Im starsza powłoka z folii, tym proces rozklejania staje się trudniejszy. Wiele zależy także od materiałów, jakie zostały wykorzystane w trakcie odklejania oraz samej techniki wykonania usługi.

Dobre, dedykowane folie polimerowe i wylewane oraz laminat foliowy w większości przypadków nie stwarzają najmniejszych problemów przy rozklejaniu samochodu. Nieco gorzej wygląda sprawa w przypadku tańszych folii średnio i krótkookresowych. Określane są one mianem folii monomerycznych. Po kilku latach ich struktura kruszeje. To powoduje, że po oderwaniu cały klej pozostaje na karoserii auta. To z kolei wymusza użycia odpowiedniej chemii. Nawet pomimo specjalistycznych środków usunięcie całego kleju z karoserii jest często niemożliwe. Również w przypadku folii samochodowych wylewanych i polimerowych, które są z nadrukiem bez laminatu foliowego, usunięcie może być bardzo czasochłonne.

Dlatego też należy starannie dobierać wykonawcę tego typu prac. Warszawska firma Megaoklejanie, oferująca oklejanie aut i motocykli, to doskonały przykład profesjonalizmu, który wyraża się przez wiedzę, doświadczenie oraz zastosowanie wysokiej jakości materiałów. Używane przez nich folie są trwałe i efektowne, a jednocześnie nie sprawiają problemów podczas zdejmowania.

Przebieg procesu rozklejania w dużej mierze zależy od fachowości oklejenia auta. Nieumiejętne działanie z wykorzystaniem słabej jakości materiału daje jedynie krótkotrwały efekt, a dodatkowo sprawia ogromne problemy podczas zdejmowania.