Czym jest spalanie dolne?

Kotły na paliwa stałe to w dalszym ciągu jeden z najpopularniejszych systemów ogrzewania. Aby jednak w pełni spełniały one oczekiwania użytkownika, powinny być dostosowane do jego preferencji. W tym celu prze zakupem warto dowiedzieć się, jakie są rodzaje kotłów, pozwoli to bowiem na wybór optymalnego rozwiązania. Z naszego artykułu dowiesz się, czym charakteryzują się kotły z dolnym spalaniem.

Kotły na paliwo stałe są w dalszym ciągu jednym z najpopularniejszych rozwiązań grzewczych. Choć ich obsługa jest bardziej czasochłonna niż to ma miejsce w przypadku ogrzewania elektrycznego bądź gazowego, na ich korzyść przemawiają stosunkowo niskie koszty opału. Odpowiedni dobór pieca może jeszcze dodatkowo wpłynąć na ekonomię. Warto wiedzieć zatem, na co zwrócić uwagę wybierając kocioł na paliwo stałe.

Kocioł z górnym spalaniem

Kocioł z górnym spalaniem to jeden z najpopularniejszych rodzajów pieców na paliwo stałe. Zasada jego działania opiera się na doprowadzaniu powietrza niezbędnego do spalania od dołu, natomiast paliwa od góry. W związku z tym żar i spaliny przedostają się ku górze, a płomień trawi równocześnie cały wsad kotła. Jak twierdzi przedstawiciel sklepu 499.plna popularność tego typu kotłów wpływa przede wszystkim ich niezawodność, prostota obsługi oraz stosunkowo niska cena. Ponadto można w nich spalać każdy rodzaj paliwa stałego. Kotły z górnym spalaniem nie są jednak pozbawione wad. Przede wszystkim cechuje je niższa efektywność, a także konieczność częstego dorzucania opału. Z tego powodu coraz chętniej wybieranym rozwiązaniem są kotły z dolnym spalaniem.

Kocioł z dolnym spalaniem

Kotły z dolnym spalaniem to zdecydowanie bardziej ekonomiczne rozwiązanie. Choć trzeba się liczyć z wyższym kosztem zakupu, inwestycja szybko się zwróci będzie można bowiem zaoszczędzić na opale. Dzieje się tak dlatego, że konstrukcja pieca zapewnia bardziej efektywne wykorzystanie opału. Spalanie odbywa się tutaj w specjalnej komorze spalania znajdującej się w pobliżu rusztu. Co więcej piec daje także możliwość dopalania spalin. Jego obsługa jest wygodniejsza, ponieważ, kiedy partia opału wypali się, w jej miejsce pojawia się nowe paliwo znajdujące się w komorze zasypowej. Do największych zalet tego typu kotła należy więc większa efektywność spalania, a tym samym lepsza kontrola nad ilością wytwarzanego ciepła, a także zdecydowanie bardziej komfortowa obsługa, ponieważ nie ma potrzeby ciągłego dokładania opału. Wadami jest wspomniany już wyższy koszt zakupu, a także możliwość stosowania jedynie paliwa o niewielkim granulacie.

Kocioł z dolnym spalaniem to jest komfortowy w obsłudze, a przede wszystkim pozwala zaoszczędzić na opale. Z tego powodu jest to z pewnością inwestycja warta zainteresowania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here