Jak interpretować wyniki EKG serca?
EKG serca to jedno z podstawowych badań profilaktycznych. Choroby układu krążenia stanowią obecnie jedne z najbardziej powszechnych schorzeń, od kilkudziesięciu lat są również główną przyczyną zgonów na świecie. Wielu dolegliwości kardiologicznych można uniknąć dzięki profilaktyce, a dużą część stanów chorobowych skutecznie wyleczyć. Jak interpretować wyniki EKG serca? Przeczytaj poniższy artykuł, aby dowiedzieć się więcej na ten temat.
Czym jest badanie EKG?
Elektrokardiografia to podstawowe badanie pracy serca. Jest wykonywane bardzo często, zarówno przy podejrzeniach nieprawidłowości, jak i profilaktycznie. Badanie pomaga między innymi w zobrazowaniu rytmu pracy serca, wykryciu choroby wieńcowej, zaburzeń przewodzenia impulsów elektrycznych, arytmii oraz zapalenia mięśnia sercowego. Elektrokardiografia pozwala także zdiagnozować obecnie trwający zawał serca, a także stan przedzawałowy. Może również wykazać zawały przebyte w przeszłości. Badanie EKG może być wykonane poza szpitalem, np. przez ratowników w karetce pogotowia ratunkowego. Umożliwia szybką diagnozę wielu stanów chorobowych, wymagających natychmiastowej reakcji zespołu ratunkowego.
Mięsień sercowy, za sprawą przepływu przez niego impulsów elektrycznych, regularnie rozkurcza się i kurczy, pompując krew do naczyń krwionośnych. Impulsy powodujące skurcze serca mają swoje źródło w węźle zatokowo-przedsionkowym, który stanowi naturalny stymulator serca. Jak tłumaczy specjalistka z Euro Kliniki: „Badanie EKG polega na zarejestrowaniu impulsów elektrycznych dzięki elektrodom, które umieszcza się w określonych miejscach na skórze pacjenta. Następnie elektrokardiogram, czyli graficzny zapis impulsów elektrycznych, jest drukowany na papierze. Badanie EKG jest całkowicie bezpiecznie, a elektrody umiejscowione na skórze nie wysyłają impulsów elektrycznych, rejestrują jedynie te zachodzące podczas pracy serca”.
Jak prawidłowo interpretować zapis EKG?
Badanie EKG jest dość proste i ogólnodostępne, mimo to interpretacja jego wyników wymaga odpowiedniej wiedzy i doświadczenia. Niemal każda osoba choć raz w życiu widziała elektrokardiogram, mało kto wie jednak, jak odczytywać przedstawione na nim dane. Informacje zawarte na elektrokardiogramie są złożone, a normy przebiegu impulsów elektrycznych przez mięsień sercowy zależą od wielu czynników, takich jak np. waga lub wiek pacjenta. Interpretacją elektrokardiogramu zajmuje się lekarz kardiolog. Zapis EKG składa się z ciągłej linii, którą można podzielić na odcinki, odstępy i załamki. Najczęściej można wyznaczyć pięć załamków: P, Q, R, S, T. Załamki środkowe, czyli Q, R i S, stanowią zespół.
W prawidłowym wyniku EKG załamek P powinien pojawiać się regularnie. Jego brak może świadczyć np. o hipokaliemii lub migotaniu przedsionków, natomiast nieregularne pojawianie się może oznaczać tachykardię. Zbyt wysokie załamki P mogą oznaczać przerost prawego przedsionka serca, a bardzo szerokie – przerost lewego. Dolne załamki Q i S powinny być niewielkie, natomiast załamek R powinien być bardzo wysoki. Nadmiernie szeroki zespół QRS oznacza długi czas skurczu komór. Wąski może natomiast świadczyć o wysięku w osierdziu lub rozedmie płuc. Załamek T przedstawia repolaryzację komór serca. Wyższy niż połowa rozpiętości QRS może oznaczać hiperkaliemię lub zaawansowane niedokrwienie serca. Zbyt niski załamek T może oznaczać hipokaliemię, niedoczynność tarczycy lub wysięk w osierdziu.
Badanie EKG jest dość proste i ogólnodostępne. Interpretacja jego wyników wymaga natomiast odpowiednio szerokiej wiedzy i doświadczenia, dlatego powinna zostać wykonana przez lekarza specjalistę.