Od czego zależy cena usług księgowych?

Prowadzenie księgowości jest obowiązkiem każdego przedsiębiorcy. Jednak rzadko właściciele firm decydują się na samodzielne ewidencjonowanie zdarzeń gospodarczych – najczęściej korzystają z usług biur księgowych. Kryterium wyboru danego biura jest często koszt obsługi kadrowo-płacowej, który może się znacznie różnić pomiędzy biurami. Sprawdźmy, od czego zależy cena usług księgowych.

Zakres usług

Oferta firm oferujących usługi księgowe jest bardzo szeroka. W zależności od zapotrzebowania są to usługi związane z rachunkowością, księgowością i finansami, obsługą kadrowo-płacową, a także podatkami. Oprócz prowadzenia ksiąg rachunkowych, ewidencji oraz rozliczania podatków, biura rachunkowe oferują także usługi doradcze, obejmujące m.in. doradztwo podatkowe. Cena jest więc zależna od tego, z jakich usług skorzysta przedsiębiorca: czy będzie to jedynie obsługa kadrowo-płacowa, czy również analizy finansowe pod koniec roku podatkowego? Czy biuro rachunkowe będzie prowadziło również ewidencję magazynową? Wówczas cena usługi będzie wyższa. Dlatego dobrze jest ustalić obowiązki biura księgowego na samym początku współpracy, aby nie przepłacać za usługi, których nie potrzebujemy.

Rodzaj działalności i liczba dokumentów

Pełna rachunkowość jest bardziej skomplikowana niż uproszczone formy księgowości. Stąd przedsiębiorstwa, które są zobowiązane do prowadzenia ksiąg rachunkowych, muszą liczyć się z tym, że cena usług księgowych w ich przypadku będzie wyższa. Również w przypadku zatrudniania pracowników oraz konieczności obsługi kadrowej, miesięczny koszt będzie wyższy. Jest to związane z większą liczbą dokumentów i obowiązków, które spada na biuro rachunkowe.

Również sposób dostarczania dokumentów ma wpływ na cenę. Jeśli przedsiębiorca będzie przesyłał faktury i rozliczenia wirtualnie, a na koniec miesiąca dostarczy je osobiście – może liczyć na niższe koszty usług księgowych.

Doświadczenie i profesjonalizm

Biuro rachunkowe, które od lat funkcjonuje na rynku, doskonale orientuje się w potrzebach przedsiębiorców. Jest więc w stanie zapewnić usługi na najwyższym poziomie, nie tylko z zakresu rachunkowości i księgowości, ale również prawa pracy i przepisów BHP. Stąd cena usług księgowych doświadczonego biura rachunkowego, np. firmy Zarządzanie Biznes Finanse z Warszawy, będzie nieco wyższa – choć związana jednocześnie z lepszą jakością.

Wynika to również z indywidualnego podejścia do każdej działalności, uwzględniającego zarówno realia gospodarcze, jak i sytuację finansową firmy. Płaci się bowiem nie tylko za samą usługę, ale również za wiedzę, doświadczenie oraz profesjonalizm biura księgowego – co ma niebagatelny wpływ na prawidłowe funkcjonowania każdej firmy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here