Jak skutecznie zwalczyć wilgoć w domu?

Zmagasz się z problemem wilgoci w swoim domu? To częsta przypadłość starych budynków. Źle wykonana izolacja, niedogrzanie i przeciekający dach mogą być przyczyną tego zjawiska. Niżej prezentujemy kilka sposobów na to, jak skutecznie zwalczyć wilgoć.

Co jest przyczyną zawilgocenia w domu?

Wśród głównych przyczyn tworzenia się jej w obiektach można wymienić:

  • niewłaściwą izolację termiczną lub brak docieplenia,
  • niedobór bariery przeciwwodnej fundamentów.
  • niedoróbka membrany oddzielającej fundamenty od ścian
  • brak cyrkulacji powietrza lub niewystarczająca jej wydajność
  • przeciekanie pokrycia dachowego
  • zalewanie przegród wodami opadowymi
  • brak ogrzewania i niedogrzanie

Jak zapobiegać zawilgoceniu?

Po pierwsze zawsze trzeba wyrugować źródło zawilgocenia. Dopiero wtedy można przystąpić do pozbywania się jej ze wiekowego domu. Zawsze jednak będzie się to zbiegało z czynnościami naprawczymi i kosztami. Ich wielkość zależeć będzie z skalą problemu zawilgocenia i stanu technicznego nieruchomości.

Jeżeli źródłem wilgoci jest przeciekający dach, należy go uszczelnić. gdy mamy do czynienia z zawilgoceniem pochodzącym od ścian, konieczne będzie zrealizowanie, oczyszczenie lub wymiana orynnowania i odprowadzenie wody atmosferycznej z dala od obiektu z zastosowaniem rur spustowych i drenażowych.

Kilka skutecznych sposobów na pozbycie się wilgoci

Wilgoć przedostająca się z terenu jest zagadnieniem wymagającym dużych ingerencji w istniejący dom. konieczne będzie stworzenie przepony poziomej, w postaci tak zwanej „podcinki”, lub nieco droższej, ale mniej inwazyjnej metody – iniekcji mikrokrystalicznej. Wskazane też będzie wyburzenie istniejących podłóg, ułożenie nowych podkładów podpodłogowych, izolacji przeciwwilgociowych i nowych posadzek. Także w kwestii podwalin może okazać się niezbędne wykonanie odbudów i wykonanie izolacji.

Czasami w starych chatach wystarczy wykonanie działającej wymiany powietrza i problem zawilgocenia, jeśli nie jest mocno zaawansowany, powinien się oddalić.

Po wyeliminowaniu źródła wody (jeśli wiąże się ono z zagrzybieniem i zniszczeniem ścian lub podbitek), należy je usunąć i dokonać odgrzybienia z użyciem środków grzybobójczych i, ewentualnie, napełnienie ozonem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here