Jak zrekonstruować złamany ząb?

Złamanie zęba może nastąpić podczas wielu codziennych sytuacji, nie tylko na skutek bezpośredniego uderzenia lub urazu. Zęby mogą zostać uszkodzone już wcześniej, a ich osłabiona struktura staje się wrażliwa na wszelki nacisk, dlatego ząb może złamać się nawet podczas spożywania posiłku. Aby odbudować uzębienie należy bezzwłocznie skonsultować się z dentystą, który pomoże dobrać najlepszą metodę rekonstrukcji zęba.

Dlaczego złamany ząb należy poddać szybkiemu leczeniu?

Uszkodzony ząb nie tylko nieestetycznie wygląda i natychmiast zwraca uwagę rozmówcy, ale i może stać się niebezpieczny dla zdrowia lub nawet życia. Odsłonięcie wewnętrznych części zęba powoduje ból utrudniający codzienne funkcjonowanie, a także stwarza ryzyko infekcji. Bakterie mogą przedostać się bezpośrednia do wnętrza uzębienia, co sprzyja szybkiemu rozwojowi stanów zapalnych. Zainfekowane tkanki często powodują choroby zęba, co często wiąże się z koniecznością   przeprowadzenia ekstrakcji.

Odbudowa zęba od zera jest znacznie droższa i bardziej bolesna, ponieważ należy wprowadzić do dziąsła ciało obce w postaci śruby wkręcanej w kość żuchwy. Szybka reakcja pozwoli zapobiec utracie całego zęba i zakończyć rekonstrukcję jedynie na odbudowaniu brakującego fragmentu.

Jakie są metody rekonstrukcji złamanego zęba?

Najczęściej stosowanym sposobem rekonstrukcji złamanych zębów, które wymagają jedynie stworzenia nadbudowy w miejscu uszczerbienia, jest zastosowanie licówek. Dzięki osiągnięciom współczesnej medycyny estetycznej metoda ta pozwala na perfekcyjne odwzorowanie pierwotnej formy zęba, a także jego koloru i rozmiaru. Licówka jest bardzo cienkim płatkiem, który jest mocowany na zewnętrznej części zęba, dzięki czemu nie zwiększa się objętości uzębienia, a sama licówka pozostaje niewidoczna i nie wyróżnia się spośród reszty zębów.

Licówki wykonuje się z dwóch materiałów – porcelany lub kompozytu. Porcelanowe licówki pozwalają na osiągnięcie lepszego efektu, ponieważ są one bardziej wytrzymałe i lepiej odwzorowują naturalne uzębienie. Kompozyt natomiast jest znacznie tańszy, ale jest uważany za rozwiązanie tymczasowe, ponieważ szybciej ulega przebarwieniom i jest mniej trwały. Mocuje się je na zębie po wytrawieniu zębów kwasem, przy użyciu specjalnego kleju łączącego, na który nakłada się wybrany przez pacjenta materiał.

Zęby, które uległy większym uszkodzeniom odbudowuje się za pomocą koron protetycznych. Tę metodę określa się już jako uzupełnienie protetyczne, a nie estetyczne, jak w przypadku licówek. Koronami rekonstruuje się większe szkody oraz wzmacnia się pozostałą część zęba. Często stosuje się je w przypadku zębów trzonowych, ponieważ mają one nie tylko większą powierzchnię, ale i odpowiadają za przeżuwanie jedzenia. Korony również wykonuje się z porcelany i kompozytu, jednak mocowane są za pomocą specjalnego cementu, intensywniej spajającego ząb z osłoną.

Zdarzają się również sytuacje, w których nadbudowa brakującej części zęba jest nie możliwa, ponieważ ząb uległ zbyt dużemu zniszczeniu. Wtedy nałożenie licówki lub korony protetycznej może zostać wykluczone przez dentystę, który zasugeruje rekonstrukcję całego zęba poprzez wprowadzenie implantu. Ten rodzaj wypełniania braków w uzębieniu wiąże się niestety z koniecznością przeprowadzenia poważniejszego zabiegu, w którym porcelanową koronę mocuje się na śrubie, wkręcanej przez dziąsło w kość żuchwy.

Jak postępować bezpośrednio po złamaniu zęba?

Zaraz po wykryciu złamanego zęba należy bezzwłocznie skontaktować się z dentystą, który będzie mógł sprawdzić stan uszkodzonego uzębienia oraz zaplanować kolejne etapy leczenia. Jeśli istnieje taka możliwość, najlepiej jest zabezpieczyć i zabrać na wizytę część zęba, która odłamała się od jego podstawy. To ułatwi dentyście ocenę sytuacji i dopasowanie najlepszej metody rekonstrukcji.

W tak poważnych przypadkach najlepiej jest udać się do dentysty specjalizującego się w stomatologii estetycznej, takiego jak specjaliści z gabinetu stomatologicznego Es Dentica. Profesjonalne podejście do pacjenta pomoże kompleksowo rozwiązać problem złamanego uzębienia, a rekonstrukcja przebiegnie w sposób szybki, pewny i bezbolesny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here