Charakterystyka i zastosowanie sitodruku

Sitodruk to pracochłonna, ale skuteczna metoda nanoszenia grafiki na przedmioty zrobione z różnego rodzaju materiałów. Otrzymane efekty charakteryzują się dobrymi cechami, z których najważniejszą jest trwałość. Dlatego też ten sposób powielania obrazów znalazł wielu zwolenników. Nic w tym dziwnego, bo możliwości tej techniki są bardzo szerokie. Na czym polega sitodruk i kiedy się go stosuje?

Na czym polega metoda sitodruku?

Do uskutecznienia techniki sitodruku potrzebna jest rama z siatką o maleńkich oczkach. Sam proces polega na stworzeniu szablonu wzoru i przeniesieniu go na urządzenie drukujące, czyli na sito. Wtedy przez oczka siatki przepuszczana jest odpowiednia farba, w zależności od układu na wzorze. W ten sposób tworzy się dobrej jakości wydruk, a sam proces może być powtórzony wiele razy.

Zadaniem szablonu umieszczonego na sicie jest zakryć miejsca, gdzie nie powinno być nic nadrukowane. Natomiast przez odkryte oczka siatki przenika materiał drukarski. Przetłoczenie farby przez otworki sita wykonuje się ręcznie lub za pomocą pras sitodrukowych.

Metodę sitodruku najczęściej stosują firmy zajmujące się reklamą, takie jak PATRZ. Stwarza on szerokie możliwości wielokrotnego powielania treści reklamowych. Z takim samym powodzeniem można tworzyć wydruki małe, jak też te wielkoformatowe. Materiał, na którym się drukuje, również może być różnorodny, co daje szeroki wybór dla projektantów reklam.

Gdzie wykorzystuje się metodę sitodruku?

Metoda sitodruku znajduje szerokie zastosowanie. Najczęściej wykorzystywana jest w reklamie oraz w branży odzieżowej. Grafiki umieszczane są również na elementach wystroju wnętrz i na przedmiotach należących do wyposażenia domów. Sitodrukiem można ozdabiać kolorowe opakowania, naczynia, gadżety domowe, siatki na zakupy, odzież, etykiety i płyty kompaktowe. Możliwości są praktycznie nieograniczone, bo tę metodę da się stosować na wszelkiego rodzaju podłożach, takich jak tkanina, drewno, szkło, papier, porcelana i inne.

Dlaczego warto stosować metodę sitodruku?

Sitodruk nie jest drogą techniką, dlatego szukając ekonomicznych metod powielania treści, warto postawić właśnie na nią. Plusem metody sitodrukowej jest fakt, że efekt to obraz o dużym nasyceniu kolorami, który jednocześnie jest bardzo trwały. Niektóre farby użyte w tym procesie są odporne na promienie UV oraz na wilgoć.

Sitodruk może być zastosowany w przypadku masowej produkcji gadżetu reklamowego czy ubrania lub torby reklamowej. Znacznie ogranicza to nakłady finansowe i czasowe, które trzeba przeznaczyć na dane przedsięwzięcie. Najważniejszą jego zaletą jest jednak uniwersalność.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here