Dom i Ogród

Jakie są różnice między prętem kutym łuszczonym a normalizowanym?

  • 11 stycznia, 2024
  • 3 min read
[addtoany]
Jakie są różnice między prętem kutym łuszczonym a normalizowanym?

Pręty stalowe to idealny materiał konstrukcyjny do wykonywania rozmaitych elementów poddawanych dużym obciążeniom np. wsporników, podpór czy stelaży, a także półprodukt służący do wytwarzania wałów, wirników, tulei, kół pasowych, zębatych i cylindrów. W celu ich uzyskania niezbędne może być zastosowanie różnych metod obróbki, w tym wyżarzania normalizującego zmieniającego strukturę wewnętrzną lub łuszczenia będącego obróbką powierzchniową.

Co trzeba wiedzieć o normalizacji prętów kutych?

Pręty stalowe są wykorzystywane w wielu rozmaitych zastosowaniach i mogą być poddawane różnym technikom obróbki. Nierzadko wcześniejsze stadia ich przygotowania mają jednak istotny wpływ na ich właściwości, ponieważ zmieniają budowę wewnętrzną materiału, przekształcając jego sieć krystaliczną. Z takim zjawiskiem mamy do czynienia w przypadku prętów kutych. Ograniczenia wynikające z takiego stanu rzeczy można jednak wyeliminować, poddając je procesowi wyżarzania normalizującego. Procedura ta polega na rozgrzaniu metalu do odpowiednio wysokiej temperatury. Daje to możliwość uzyskania jednolitej, drobnoziarnistej struktury poprawiając właściwości mechaniczne stopu oraz przygotowując go do dalszej obróbki. Wyżarzanie gwarantuje osiągnięcie w efekcie późniejszej obróbki cieplnej lub cieplno-plastycznej wysokiej powtarzalność wyrobów. Dzieje się tak, ponieważ w ramach normalizacji można pozbyć się ziaren o dużych rozmiarach oraz doprowadzić materiał do stanu, w jakim będzie podatny na obróbkę skrawaniem, niezwykle użyteczną w przypadku prętów kutych.

Na czym polega łuszczenie prętów?

Łuszczenie prętów jest jedną z metod wykorzystywanych podczas ich produkcji, która pozwala na pełne dostosowanie parametrów gotowego wyrobu do oczekiwań odbiorcy. Daje ona możliwość uzyskania wyrobów o wysokiej dokładności wymiarowej i dopasowanych pod względem swego przekroju i średnicy do potrzeb danego zamówienia. Proces łuszczenia stosuje się do tych gatunków stali, które nie są podatne na ciągnięcie. W ramach łuszczenia polegającego na obróbce skrawaniem z zastosowaniem narzędzia wykonanego z bardzo twardej stali z powierzchni prętów usuwa się niedoskonałości powstałe podczas procesów metalurgicznych, pozbywając się zendry, rys oraz pęknięć powierzchniowych. Efektem jest powierzchnia o niskiej chropowatości. Firma MTM Stal z Tarnowskich Gór oferuje pręty kute oraz walcowane na zimno i gorąco.