Dom i Ogród

Kamień elewacyjny zimą. Co warto wiedzieć?

  • 6 maja, 2021
  • 3 min read
Kamień elewacyjny zimą. Co warto wiedzieć?

Kamienie naturalne są powszechnie stosowanym materiałem wykończeniowym domów. Elewacje z tego surowca są niezwykle wytrzymałe, ale cały czas są poddane takim czynnikom atmosferycznym jak wilgoć oraz promieniowanie UV. Szczególnie w miesiącach zimowych wystawione są na trudną próbę. Prawidłowa i systematyczna konserwacja może sprawić, że będą wyglądały jak nowe i nie będą tak podatne na warunki pogodowe. Jak zadbać o kamień elewacyjny zimą?

Jakie zalety ma elewacja z kamienia naturalnego?

Kamienie naturalne mogą być wykorzystywane do stworzenia fasady budynku mieszkalnego, biurowego,  użytku publicznego czy do stworzenia ogrodzenia. Elewacja z tego surowca cieszy się ogromną popularnością ze względu na zdobnictwo, ale także dlatego, że ma wiele zalet. Kamienie elewacyjne są uniwersalne i można z nich stworzyć wiele zróżnicowanych i efektownych dekoracji. Prawidłowo zamontowane i konserwowane mogą służyć wiele długich lat.

„Ogromną zaletą kamieni naturalnych jest to, że są unikatowe. Nie ma na świecie dwóch takich samych kamieni. Chociaż są do siebie podobne, każda płytka ma indywidualne, zaprojektowane przez naturę wzory i kolory”. – mówi specjalista z hurtowni kamienia naturalnego HB-Polska

Elewacja z kamienia naturalnego jest o wiele lepszym rozwiązaniem niż tynk, ponieważ jest dobrym izolatorem. Latem w pomieszczeniach będzie chłodniej, a zimą o wiele lepiej utrzyma ciepło w środku.

Dlaczego regularna impregnacja kamieni naturalnych jest ważna?

Kamienie naturalne wykorzystywane do elewacji zewnętrznej budynku charakteryzują się trwałością i odpornością na działanie czynników atmosferycznych. Jednak mimo tych właściwości, trzeba dodatkowo zabezpieczać je za pomocą impregnatu. Kamienie naturalne mają porowatą strukturę, przez którą może wsiąkać w nie woda, co może wpłynąć na wygląd elewacji. Szczególnie zimą narażona jest na częste opady śniegu, deszczu i gradu. Niezależnie od tego, jaki jest to rodzaj kamienia i jaką ma nasiąkliwość, regularna impregnacja jest kluczowa, aby dodać im warstwy ochronnej i zmniejszyć chłonność. Dzięki temu unikniemy zmiany objętości kamieni, pęknięć oraz przebarwień. Impregnację kamieni naturalnych powinno się wykonywać co ok. 5-7 lat.

Jak dbać o kamienie elewacyjne zimą?

Opady deszczu, śniegu, błoto, plucha i inne czynniki sprawiają, że z czasem elewacja z kamienia naturalnego traci swoje walory estetyczne. Zanieczyszczenia mogą na trwałe wnikać w strukturę kamienia dlatego najlepiej usuwać je od razu, gdy się pojawią. Na rynku dostępne są specjalne preparaty do czyszczenia przebarwień i zanieczyszczeń różnego pochodzenia. Warto jednak wiedzieć, że nie nadają się one do wszystkich rodzajów elewacji. Przed zastosowaniem takiego specyfiku, koniecznie znajdź informację, czy nadaje się do danego materiału. W innym wypadku możesz trwale uszkodzić kamień. Najlepiej poddać je obróbce np. szlifowaniu lub polerowaniu, które mają na celu zamknięcie porów, dzięki czemu woda nie będzie tak szybko wsiąkała w ich strukturę.