Motoryzacja

Jakie wagi nadają się do ładowarek kołowych?

  • 11 stycznia, 2024
  • 3 min read
Jakie wagi nadają się do ładowarek kołowych?

Ładowarki kołowe to popularne maszyny budowlane wyposażone w łyżki, które umożliwiają załadunek i transport materiałów na niewielkie odległości. Aby usprawnić ich pracę, warto wyposażyć je w specjalne wagi, pozwalające na monitorowanie nie tylko masy materiału podczas jego załadunku, ale także innych jego parametrów. Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się, jakie wagi nadają się do ładowarek kołowych.

Wagi statyczne i dynamiczne do ładowarek kołowych

Wagi do ładowarek kołowych można podzielić na dwa rodzaje. Pierwszym z nich są wagi statyczne, które dokonują pomiaru masy ładunku w chwili zatrzymania łyżki na wysokości czujników. Zapewniają wysoką dokładność, ale pomiar zajmuje stosunkowo dużo czasu. Dostępne są również wagi dynamiczne do ładowarek kołowych, które umożliwiają ważenie ładunku podczas jego podnoszenia, bez konieczności zatrzymywania łyżki na wysokości czujników. Oferuje je na przykład producent systemów ważących Tamtron. Wagi dynamiczne działają na następującej zasadzie: czujnik zwarciowy przechodzący przez pole magnetyczne magnesu generuje impuls. W tym samym momencie zostaje pobrany odczyt ciśnienia oleju hydraulicznego, który konwertowany jest na wagę, a wynik ważenia pojawia się na wyświetlaczu. Wagi dynamiczne doskonale sprawdzają się podczas szybkich i ciągłych operacji załadunku.

Różne typy ważenia

Nowoczesne wagi do ładowarek kołowych pozwalają dokonywać pomiarów masy na kilka sposobów. Na przykład waga do ładowarki kołowej One Power firmy Tamtron oferuje trzy tryby ważenia:

  • tryb ważenia magazynowego – pozwala monitorować ilość materiałów przesypywanych z jednego miejsca na drugie, na przykład spod kruszarki na zwał,
  • tryb ważenia z danymi – umożliwia uzyskanie informacji nie tylko o wartości załadowanego materiału, ale także innych danych, na przykład o rodzaju materiału oraz odbiorcy,
  • tryb ważenia podstawowego – przeznaczony dla użytkowników, którzy potrzebują informacji jedynie o wartości załadowanego materiału, bez danych na temat jego rodzaju i odbiorcy.

Wagi do ładowarek kołowych zwykle wyposażone są w pamięć, która pozwala na zapisywanie danych z ważeń. Mogą mieć także inne funkcje, takie jak możliwość transmisji danych przez Internet czy integracja z systemami ERP i logistycznymi. Znacznie ułatwiają i przyspieszają one proces załadunku i transportu materiałów.