Jazda na nartach bez śniegu – czy to możliwe?

Jazda na nartach kojarzy się ludziom z ośnieżonymi wzgórzami, po których można szusować w ocieplanych kombinezonach. Niestety przez większość roku w Polsce można nie uświadczyć śniegu. Zdarza się to w okresie zimowym, ale poza sezonem raczej trudno trafić na warunki właściwe dla prawdziwej jazdy dla nartach. Ale przecież narciarze muszą jakoś ćwiczyć przez cały rok, prawda? Czy jazda na nartach bez śniegu jest więc możliwa?

Gdzie trenować jazdę na nartach bez śniegu?

Niekoniecznie trzeba wyjeżdżać daleko za granicę, aby szusować po pobliskich wzgórzach. Najłatwiejszym rozwiązaniem może okazać się wyjazd do najbliższego całorocznego stoku narciarskiego. Znajdują się one głównie w większych polskich miastach albo kilkadziesiąt kilometrów poza nimi. Można je znaleźć np. w Warszawie, Poznaniu, Bytomiu, Paczółtowicach (30 km od Krakowa), Gdańsku czy Chorzowie. Takie stoki pokrywane są specjalnymi matami lub taśmami treningowymi, które w lecie spryskuje się wodą, a w zimie ośnieża. Przy takich stokach, szczególnie większych, działają nawet wyciągi i kolejki. Często obok nich znajdują się również lodowiska czy inne obiekty rekreacyjne.

Co ciekawe, niektórzy narciarze poza okresem zimowym wybierają jazdę na nartach po… liściach albo trawie w lesie. Okazuje się, że rzeczywiście jest to możliwe! Jednak może być to niebezpieczne – szczególnie, gdy ktoś jest początkującym narciarzem. Nie zaleca się tej praktyki ze względów bezpieczeństwa, zwłaszcza w miejscach, gdzie znajduje się wiele drzew.

Trening narciarski bez jazdy na nartach?

– Oprócz jazdy na nartach w okresach pozasezonowych można oddać się innym zajęciom. Narciarze bardzo często wybierają na wiosnę czy lato rolki. Wszystko dlatego, że ruchy podczas uprawiania tego sportu są bardzo podobne jak w przypadku jazdy stylem łyżwowym. Można spróbować również jazdy na nartorolkach, które pomagają w trenowaniu na zewnątrz, gdy nie ma śniegu – tłumaczy przedstawiciel firmy Narty Kraków.

Warto pomyśleć także nad innymi sportami, które wzmocnią formę. Przydatny w narciarstwie może okazać się nordic walking. Pozwala on, dzięki używanym kijkom, zwiększyć siłę rąk. Bieganie umożliwi poprawienie wydolności organizmu i kondycji, która na pewno przyda się w okresie zimowym. Dobre mogą okazać się również ćwiczenia stabilizacyjne na nartach. To dlatego podczas wakacji warto spróbować np. windsurfingu, longboardu czy wspinaczki.

Jak widać, jazda na nartach bez śniegu jest możliwa. Oprócz całorocznych stoków warto potrenować własne ciało, aby na zimie być w pełnej formie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here