Sport i Zdrowie

Zalety rowerów o konstrukcji z włókna węglowego

  • 29 kwietnia, 2021
  • 3 min read
Zalety rowerów o konstrukcji z włókna węglowego

Rowery wyprodukowane z włókna węglowego mają wiele zalet i są często wybierane przez fanów tego rodzaju sportu. Ta innowacyjna technologia charakteryzuje się niską wagą oraz wytrzymałością. Karbon jest dużo lżejszy od aluminium oraz stali, a jego struktura tłumi drgania podczas jazdy po nierównych terenach. Wiele osób cen sobie te rozwiązania także ze względu na atrakcyjny wygląd. Jakie jeszcze zalety posiadają roweru z tego materiału?

Krótka historia karbonu

Karbon zaczęto użytkować około roku 1963. Wtedy używano go głównie w przemyśle lotniczym oraz technologiach NASA, a cena tego surowca była bardzo wysoka. W późniejszym czasie wykorzystywano go także w budowie pojazdów wyścigowych. Obecnie inżynierowie tworzący włókna węglowe nowej generacji wzorują się na tamtejszych technologiach i stosują je m.in. w produkcji rowerów o niewielkiej masie.

Waga i amortyzacja rowerów z karbonu

Dużą zaletą rowerów wyprodukowanych z karbonu jest ich niska waga. Oprócz tego warto także wspomnieć o dużej sprężystości oraz mikroamortyzacji, która wpływa na tłumienie drgań podczas jazdy tym pojazdem. Wiele osób ceni sobie komfort jazdy takimi rowerami, a ich wygląd zewnętrzny także ma wielu fanów.

Wytrzymałość ramy karbonowej

Rama wykonana z karbonu jest także wytrzymała. – Podczas kolizji rower wykonany z każdego surowca może ulec zniszczeniu lub odkształceniu, jednak karbonowa konstrukcja jest oceniana jako solidna i odporna na wiele czynników mechanicznych oraz korozję. Często mówi się, że ten rodzaj pojazdów to tzw. rowery z  najwyższej półki – informuje przedstawiciel sklepu Rower Rolki z Krakowa.

Czy rower karbonowy jest lepszy niż z aluminium?

Karbon jak już jest lekkim i sprężystym materiałem. Rowery z aluminium są jednak tańsze, a ich waga także nie jest wysoka. W przypadku chęci zaoszczędzenia pieniędzy warto więc stopniowo wyposażać swój pojazd w podzespoły z karbonu, a pierwszym krokiem może być wybór tylko karbonowej ramy.

Jakie jeszcze zalety mają karbonowe konstrukcje rowerowe?

Rowery karbonowe mają najczęściej bardzo ciekawy wizualny wygląd, surowiec ten nie posiada bowiem widocznych spawów i cechuje go łatwość modelowania, co może skutkować bardziej opływowymi kształtami oraz unikatowym wyglądem całej konstrukcji. Karbon jest więc często stosowany w rowerach rekreacyjnych, które użytkuje się w trudnych terenach, charakteryzujących się wieloma nierównościami.