Kożuchy męskie - jak wybrać ?

Kożuch męski to jeden z najpopularniejszych rodzajów zimowego okrycia wierzchniego w naszych szerokościach geograficznych, a powodów tego jest kilka. Po pierwsze, kożuch, zwłaszcza z naturalnego futra, utrzymuje ciepło nawet przy dużym mrozie. Jednocześnie, co ważne, nie utrudnia cyrkulacji powietrza, co oznacza, że w pomieszczeniach czy w transporcie będzie mniej gorąco niż nawet w lżejszej kurtce, ale z materiałów syntetycznych.

Dzięki specjalnej obróbce skóry owczej kożuchy są dość trwałe i wytrzymują co najmniej kilka lat. Wreszcie, wyglądają znacznie bardziej elegancko niż trencze i doskonale łączą się z każdym stylem miejskiego ubioru.

Historia futra owczego

Kożuch to kurtka lub płaszcz wykonany z kożucha owczego, uszyty tak, że futro znajduje się wewnątrz (w odróżnieniu od kożucha futrzanego, który uszyty jest z futrem na zewnątrz). Idea tej części garderoby sięga starożytności: historycy znaleźli podobne kożuchy w krajach skandynawskich, które pochodzą nawet sprzed 2000 lat.

Płaszcz z owczej skóry, dość podobny do współczesnych, rozpowszechnił się w XVIII-XIX wieku. W tym okresie nastąpił znaczny rozwój przemysłu owczarskiego, co doprowadziło do popularności kożuchów lub, jak je wówczas nazywano, futer z pełnego wierzchu. W zimie kożuchy nosili wszyscy, od szlachty po chłopów, gdyż ten rodzaj odzieży najlepiej utrzymywał ciepło, a w podróży służył jednocześnie jako poduszka i koc.

Na przełomie XIX i XX wieku zaczęły pojawiać się kożuchy o staranniejszym wykończeniu, jeszcze bardziej zbliżone do współczesnych. Również ten typ odzieży był używany jako mundur wojskowy: to właśnie kożuchy męskie ratowały żołnierzy przed zimnem w I wojnie światowej i podczas 2 wojny światowej.

W dzisiejszych czasach istnieje wiele alternatyw dla płaszczy z owczej skóry: płaszcze, kurtki puchowe itp., wielu projektantów odmawia używania naturalnego futra. Jednak wszystkie te trendy narodziły się i rozwinęły w krajach o łagodniejszym klimacie, natomiast we wschodniej Europie kożuch pozostaje jednym z najwygodniejszych i najpopularniejszych rodzajów zimowej odzieży wierzchniej. Współczesna moda oferuje ogromną różnorodność modeli, kolorów i trendów stylistycznych tego elementu garderoby.

Jak wybrać kożuch dla mężczyzny?

Jeśli zdecydujesz się na zakup męskiego kożucha, najlepiej udać się do wyspecjalizowanych sklepów z odzieżą wierzchnią. Czasami kożuchy męskie można znaleźć w kolekcjach poszczególnych marek, ale ponieważ nie jest to tania rzecz, która posłuży Ci przez co najmniej kilka lat, lepiej uzbroić się w cierpliwość i poszukać i przymierzyć więcej różnych modeli, aby dokonać właściwego wyboru.

Wszystkie męskie kożuchy można podzielić na dwa główne typy: krótkie i wydłużone. Krótkie kurtki z futerkiem w środku prezentują się stylowo i świetnie sprawdzą się dla tych, którzy preferują styl casual. Są wygodne, nie krępują ruchów i cieszą się dużą popularnością wśród kierowców.

Sprawdź ofertę na https://andrzejkonopka.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here