Końcowym etapem auta, które z racji wieku lub wad technicznych nie nadaje się do dalszej eksploatacji, jest jego złomowanie. W ostatnich latach kierowcy coraz częściej decydują się na kasacje swoich pojazdów. Wynika to między innymi z faktu, że masowo sprowadzane auta z zachodu po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej w 2004 roku właśnie kończą swój żywot. Co warto wiedzieć, decydując na złomowanie?
Złomowanie pojazdów – na czym to polega i jakie dokumenty są do tego niezbędne?
Auto, które nie spełnia już swoich funkcji lub jego koszty naprawy stają się nieopłacalne, można w łatwy sposób oddać do demontażu lub punktu zbierania pojazdów. Na początku warto upewnić się, czy wybrane przez właściciela pojazdu miejsce, funkcjonuje na legalnych zasadach i posiada specjalne zaświadczenie marszałka województwa. Dzięki temu cała operacja przebiegnie sprawnie i bezproblemowo. Spośród bogatego wyboru firm, warto wybrać tę, która w sposób fachowy i profesjonalny pomoże w dopełnieniu wszelkich formalności i skompletowaniu dokumentów. Takie usługi oferuje przedsiębiorstwo Caban Recykling – to firma, w której kasacja auta przebiega sprawnie i bezproblemowo dzięki wiedzy i umiejętnościom doświadczonych pracowników.
Niezbędnymi dokumentami, które należy przedstawić w celu kasacji samochodu, są:
- dowód rejestracyjny złomowanego pojazdu,
- numer VIN ramy lub podwozia,
- dowód osobisty, w celu potwierdzenia tożsamości,
- potwierdzenie ostatniego ubezpieczenia samochodu.
Szacunkowe dane o złomowanych pojazdach w Polsce
W 2020 roku na podstawie szacunkowych danych przedstawionych przez Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego SAMAR, dotyczących zaświadczeń ze stacji demontażu pojazdów wyrejestrowano 405 204 auta. Dla porównania jest to o 13,6 % mniej niż w roku 2019. Do kasacji trafiają najczęściej auta wyprodukowane w latach 1998 – 2000. Jak podaje IBRM SAMAR, stanowią one około 40 % ogółu wszystkich złomowanych pojazdów. Eksperci zgodnie twierdzą, że wynika to z kilku faktów. Pierwszym z nich jest pandemia koronawirusa, która w skuteczny sposób utrudniła warunki formalne oraz stale powiększająca się sukcesywnie szara strefa.
Najpopularniejszym złomowanym modelem w Polsce jest Opel Astra I generacji – według Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar[1] liczba tego modelu przekroczyła 26 576 sztuk. Na drugim miejscu plasuje się Volkswagen Golf III w liczbie przekraczającej 21 tysięcy sztuk a podium zamyka Opel Corsa B oraz Vectra.
[1] https://www.samar.pl/__/3/3.a/110977/3.sc/11/Demonta%C5%BC-samochod%C3%B3w-osobowych-w-2020-roku.html?locale=pl_PL