Możliwości nowoczesnych urządzeń diagnostycznych przeznaczonych do pojazdów ciężarowych

Elektronicznie sterowanych systemów w pojazdach ciężarowych stale przybywa. W obecnie produkowanych pojazdach ciężarowych elektronika odpowiada za bezpieczeństwo czynne i bierne pojazdu. Niezbędna jest zatem profesjonalna i systematyczna diagnostyka tych systemów. Co ona dokładnie obejmuje i jakie są możliwości nowoczesnych urządzeń diagnostycznych?

Zakres diagnostyki pojazdów ciężarowych

Urządzenia diagnostyczne stanowią kompleksowe wsparcie diagnostów podczas wszystkich etapów naprawy pojazdu ciężarowego. Inteligentne sterowniki oraz systemy służą kontroli poprawności pracy poszczególnych układów, a także zachodzących między nimi procesów. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek nieprawidłowości, systemy te natychmiastowo o tym informują. Nowoczesne urządzenia diagnostyczne pozwalają nie tylko zlokalizować niesprawne podzespoły czy elementy, ale także wyeliminować błędy, wgrywać nowe oprogramowanie bądź sterowniki, a nawet skutecznie zapobiegać awariom. To z kolei pozwala na uniknięcie dotkliwych strat finansowych związanych z postojem pojazdu i tym samym niedotrzymaniem terminu dostawy.

Nowoczesne systemy elektroniczne zastosowane w pojazdach ciężarowych obejmują kontrolę m.in.:

  • poprawności i efektywności działania układu napędowego,
  • sprawności układu sterowania silnikiem oraz samego silnika,
  • sprawności układów bezpieczeństwa biernego,
  • sprawności układów bezpieczeństwa czynnego (w tym wspomagania układu kierowniczego),
  • sprawności modułów odpowiadających za współpracę z nadwoziami specjalnymi,
  • pomiarów emisji spalin,
  • obsługę układów klimatyzacji.

Funkcje i możliwości nowoczesnych urządzeń diagnostycznych dla pojazdów ciężarowych

Oprócz odczytu wartości parametrów rzeczywistych, kasowania inspekcji, testu elementów wykonawczych czy regulacji podstawowej, nowoczesne urządzenia diagnostyczne oferują o wiele więcej. Najnowszy interfejs oprogramowania, dostępny w urządzeniach marki TEXA, dostarcza diagnostom wyczerpujących informacji technicznych. W kwestii pobierania aktualizacji oprogramowanie jest stale doskonalone, więc jest też na bieżąco uzupełniane o technologie, które będą dostępne w niedalekiej przyszłości. Funkcja automatycznego wyszukiwania pojazdu pozwala na szybką i intuicyjną identyfikację modelu testowanego pojazdu wraz ze wszystkimi zaleceniami producenta. Zachowanie właściwej procedury naprawy oraz jej szybkie przeprowadzenie wspiera funkcja ROZWIĄZANE PROBLEMY.

Jeżeli nieprawidłowość występuje tylko w określonych warunkach pracy pojazdu ciężarowego, funkcja Rec & Play umożliwia zapisanie odchyleń od normy w parametrach oraz ich wyświetlanie i analizowanie w późniejszym czasie. Dzięki aplikacji TEXA APP diagnosta może dostosować narzędzie diagnostyczne do potrzeb stacji lub warsztatu, a także poszerzać zakres jego funkcjonalności. Ponadto urządzenia danego producenta umożliwiają dostęp do serwerów centralnych poszczególnych producentów, aby móc pobierać oficjalne dane techniczne lub oryginalne pakiety oprogramowań. Całość sterowana jest za pomocą intuicyjnej jednostki wizualizacyjnej, mogącej współpracować z szeroką grupą urządzeń oraz odpornej na wstrząsy czy uszkodzenia mechaniczne.

Na uwagę zasługuje także możliwość zdalnego monitorowania stanu technicznego pojazdu w trybie ciągłym oraz planowania ewentualnych operacji serwisowych. Dzięki temu można przywrócić optymalne warunki pojazdu bez konieczności jego fizycznej obecności w warsztacie. Wszystko to dzięki miniaturowemu urządzeniu instalowanemu w gnieździe diagnostycznym. Dodatkowo jest ono wzbogacone o tzw. portal managera, który pozwala na wprowadzenie działań mających na celu optymalizację wykorzystania pojazdów i tym samym zmniejszenie kosztów ich eksploatacji. Nowoczesne urządzenia diagnostyczne dostępne są wyłącznie w renomowanych hurtowniach oferujących profesjonalne wyposażenie warsztatowe, jak m.in. firma Martex.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here