Mikrofony i przedwzmacniacze wykorzystywane w pomiarach akustycznych

Pomiary akustyczne wykorzystywane są nie tylko w studiach nagraniowych, salach koncertowych czy w innego rodzaju obiektach, gdzie ważne jest dobre nagłośnienie. Coraz częściej badania tego typu wykonuje się w domach i obiektach użyteczności publicznej. Do tego, aby je dokładnie przeprowadzić konieczny jest specjalistyczny sprzęt. W artykule wyjaśniamy, na czym polegają badania akustyczne i jaką rolę w tych pomiarach pełnią mikrofony i przedwzmacniacze mikrofonowe.

Czym są pomiary akustyczne i kiedy się je wykonuje?

Pomiary akustyczne, jak wskazuje nazwa, dostarczają nam informacji na temat poziomu dźwięków na danym obszarze. Badania hałasu wykonuje się zarówno w budynkach mieszkalnych, obiektach użyteczności publicznej, jak i w środowisku, np. w pobliżu autostrad. Pomiary te są pomocne także w miejscach, gdzie liczy się dobra akustyka, czyli w różnego rodzaju studiach nagrań, teatrach, salach koncertowych, aulach itd. Badania akustyczne wykonuje się też w domach i biurach. Pozwalają na sprawdzenie czy konstrukcja pomieszczeń w wystarczającym stopniu izoluje dźwięki. Pomiary z reguły wykonywane są przez specjalistyczne firmy, takie jak np. EC TEST Systems – eksperta w dziedzinie rozwiązań pomiarowych. Przykładem urządzeń pomiarowych stosowanych do pomiarów akustycznych są mikrofony i przedwzmacniacze mikrofonowe.

Mikrofony pomiarowe

Oprócz opisanych wyżej pomiarów akustycznych, mikrofony pomiarowe mają o wiele szersze zastosowanie. Mogą być wykorzystywane m.in. do:

  • testowania słuchawek,
  • testowania aparatów słuchowych,
  • kalibracji urządzeń,
  • sprawdzania kabin dźwiękoszczelnych,
  • określania parametrów systemów audio.

Urządzenia tego typu występują zwykle w dwóch rodzajach: wstępnie spolaryzowanych i tradycyjnych zewnętrznie spolaryzowanych. Poszczególne modele różnią się od siebie m.in. średnicą i zakresem dynamicznym. Jeśli urządzenie ma być potrzebne tylko jednorazowo, warto wiedzieć, że wiele sklepów daje możliwość wypożyczenia sprzętu do pomiarów akustycznych.

Przedwzmacniacze mikrofonowe 

Niezbędnym do wykonania pomiarów akustycznych urządzeniem jest przedwzmacniacz. Za jego pomocą możliwe jest podłączenie mikrofonu do analizatora, czyli urządzenia analizującego rejestrowany sygnał. Przedwzmacniacze kompatybilne z mikrofonami pomiarowymi to niewielkie, wytrzymałe urządzenia wykonane ze stali nierdzewnej. Wybór tego materiału nie jest przypadkowy – zapewnia on dużą wytrzymałość i jednocześnie małą wrażliwość na drgania. Przedwzmacniacze mikrofonowe charakteryzują się niskim poziomem szumów i szerokim pasmem częstotliwości. Podobnie jak w przypadku mikrofonów, te urządzenia również można wypożyczyć w sklepach dostarczających rozwiązania pomiarowych z zakresu drgań i akustyki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here