Komputery

Sposoby na zabezpieczenie swojej strony w WordPressie

  • 31 sierpnia, 2022
  • 3 min read
Sposoby na zabezpieczenie swojej strony w WordPressie

Temat cyberprzestępczości ostatnimi czasy staje się coraz bardziej popularny. Coraz częściej jesteśmy narażeni na ataki ze strony przestępców działających w sieci. Wykradnięcie danych, złośliwe wirusy oprogramowania to tylko jedne z nielicznych kwestii, jakich powinniśmy się obawiać. Właściciele stron internetowych coraz częściej decydują się na odpowiednią ochronę, aby mieć pewność, że ich witryna nie będzie w przyszłości w jakikolwiek sposób zagrożona. Jak zabezpieczyć WordPressa przed atakami? czy rzeczywiście jest to tak trudne, jak może się wydawać?

Jak zabezpieczyć WordPressa przed włamaniem? – 3 zasady 

Zabezpieczenie strony www na WordPressie może być banalnie proste. Po pierwsze wybierając loginy i hasła decyduj się na te najbardziej skomplikowane. Zasada jest łatwa: im prostsze hasło wybierzesz, tym z większą łatwością haker będzie w stanie je złamać. Spróbuj zbudować hasło z kompilacji (najlepiej przypadkowych!) dużych i małych liter oraz cyfr. Przy tworzeniu ciężkiego w złamaniu hasła świetnie sprawdzą się także znaki specjalne. Dodatkowo staraj się nie używać tego samego hasła na kilku platformach. Wydaje się być to problematyczne, jednak zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa w kwestii cyberprzestępczości. 

Kolejną kwestią jest ukrycie wersji WordPressa. Dla cyberprzestępcy znajomość aktualnej wersji naszej strony jest kluczowa w procesie ataku. W ten sposób możemy uniknąć prostego zagrożenia z jego strony (istnieje wiele niezabezpieczonych w ten sposób stron, które będą znacznie łatwiejsze w procesie włamania). Aby to zrobić należy w pliku functions.php wkleić odpowiedni fragment kodu, który łatwo można znaleźć w sieci. Wysiłek niewielki, a naprawdę popłaca. 

Poza tym należy zwrócić uwagę na to, czy nasza platforma WordPress jest na bieżąco aktualizowana. Jeśli nie przepadamy za samodzielnym zmienianiem kodu, możemy zdecydować się na wtyczkę, która odpowiada za automatyczne aktualizacje strony. 

Jak zabezpieczyć WordPress? – Zdecyduj się na hosting 

Odpowiedni hosting to bez wątpienia klucz do tego, by twoja strona mogłaby być w pełni bezpieczna. Hosting potocznie oznacza miejsce na serwerze, które pracuje 24 godziny na dobę. Przy hostowaniu strony internetowej zyskujesz domenę, która znacznie ułatwia cały proces (bez niej każdy użytkownik byłby zmuszony wpisywać adres IP twojej strony ręcznie). DNS to serwer nazw, który odpowiada między innymi za połączenie pomiędzy serwerem a nazwą domeny. Istnieje kilka rodzajów hostingu między innymi: współdzielny, dedykowany, VPS lub w chmurze. Decydując się na konkretny typ, warto zastanowić się nad tym, który z nich będzie w stanie najbardziej spełnić nasze oczekiwania. Do dodatków, na które warto zwrócić uwagę należą: instalatory aplikacji, tworzenie i zapisywanie kopii zapasowych, zapory WAF oraz filtry mające chronić przed spamem.