Dom i Ogród

Sposoby na zmniejszenie kosztów użytkowania klimatyzacji w mieszkaniu

  • 26 maja, 2021
  • 5 min read
Sposoby na zmniejszenie kosztów użytkowania klimatyzacji w mieszkaniu

Korzyści płynące z użytkowania klimatyzacji są nam znane przede wszystkim z biur czy też centrów handlowych, ponieważ zgodnie z danymi GUSu, tylko 150 tys. gospodarstw w Polsce ma własny system klimatyzacyjny. Skoro urządzenie umożliwia komfortowe funkcjonowanie w czasie największych upałów, to dlaczego wciąż nie cieszy się zbyt dużą popularnością? Odpowiedź jest prosta – chodzi oczywiście o koszty, związane zarówno z zakupem, jak i eksploatacją urządzenia. W rzeczywistości klimatyzacja wcale nie musi być droga w utrzymaniu – mamy na to skuteczne sposoby.

Koszty związane z posiadaniem klimatyzacji

Zanim przejdziemy do omówienia kwestii optymalizacji kosztów, skupmy się najpierw na tym, ile właściwie kosztuje korzystanie z systemu klimatyzacyjnego. Podstawowym czynnikiem, który ma wpływ na ostateczny rachunek, jest moc urządzenia – na potrzeby naszych rozważań możemy przyjąć, że klimatyzacja pobiera 2,5 kWh (to dość typowa wartość dla jednostek wykorzystywanych w mieszkaniach; urządzenie o takiej mocy pozwala na obniżanie temperatury w dwóch pomieszczeniach). W czasie 8 godzin pracy urządzenie pobierze 20 kW – zakładając, że będziemy korzystać z instalacji codziennie przez 3 najgorętsze miesiące w roku, to łączny koszt wyniesie około 1100 zł (przy obecnej uśrednionej cenie prądu, wynoszącej 0,617 zł/kWh).

Wyliczona wyżej wartość będzie się oczywiście różniła w zależności od użytkowania urządzenia czy też panujących warunków atmosferycznych, jednak należy dodać do niej również koszt profesjonalnego serwisu klimatyzacji. Skorzystanie z usług autoryzowanego fachowca jest konieczne, aby zadbać o stan jednostki, a przy okazji zachować gwarancję producenta. Nie jest to jednak spory wydatek, ponieważ przegląd kosztuje około 200-300 zł i powinien być przeprowadzany tylko raz do roku.

Podstawa to dobrze przemyślany projekt instalacji

Koszty użytkowania klimatyzacji można zmniejszać wówczas, gdy cały system znajduje się już w naszym mieszkaniu, jednak rozsądniejszym rozwiązaniem jest dokładne zaplanowanie wszystkich elementów składowych instalacji przed jej montażem. Istnieje bowiem wiele czynników, które z pozoru wydają się błahe, jednak w rzeczywistości mają niebagatelny wpływ na należności związane z eksploatacją urządzenia.

Na co warto zwrócić uwagę? Przede wszystkim na moc klimatyzatora, która będzie dobrana do naszych potrzeb oraz kubatury danych pomieszczeń. Nie mniej ważne jest też miejsce zamocowania jednostki wewnętrznej – żadne elementy architektoniczne nie powinny blokować swobodnego przepływu powietrza, a samo urządzenie nie może być narażone na działanie promieni słonecznych.

Samodzielne rozplanowanie instalacji może być prawdziwym wyzwaniem, dlatego lepiej powierzyć to zadanie wyspecjalizowanym firmom projektowym, które zajmą się także późniejszym montażem klimatyzacji.

Nie warto przesadzać ze zbyt niską temperaturą

Nikt z nas nie lubi czekać, dlatego zaraz po powrocie do mieszkania ustawiamy na termostacie możliwie najniższą temperaturę – dzięki temu w pomieszczeniu szybko zacznie panować przyjemny chłód, zapewniając nam ulgę. Jeżeli zależy nam jednak na optymalizacji kosztów, to będziemy musieli zdecydować się na mały kompromis, ponieważ intensywniejsze użytkowanie klimatyzacji przekłada się na wyższy pobór energii elektrycznej, a tym samym wyższe rachunki za prąd.

Różnica pomiędzy temperaturą panującą wewnątrz i na zewnątrz mieszkania nie powinna wynosić więcej niż 8°C. Dzięki temu nie tylko nie przeciążymy systemu klimatyzacyjnego, ale nie nadwyrężymy również swojego zdrowia. Należy pamiętać, że nagła zmiana temperatury nie ma zbyt dobrego wpływu na nasz organizm i jest najprostszym sposobem, aby się przeziębić – wyjaśnia specjalista reprezentujący firmę Waso Klim z Chorzowa, która zajmuje się montażem i serwisem systemów klimatyzacyjnych.

Porządek = oszczędności

Naszą ostatnią propozycją na zmniejszenie kosztów użytkowania klimatyzacji w mieszkaniu jest dbanie o czystość całej instalacji. Podstawowe prace porządkowe możemy przeprowadzić samodzielnie – zaleca się, aby przynajmniej co dwa tygodnie czyścić filtry powietrza, ponieważ gromadzący się na nich brud stanowi prawdziwą pożywkę dla groźnych mikroorganizmów, co ma negatywny wpływ zarówno na zdrowie mieszkańców, jak i też wydajność systemu klimatyzacyjnego.

Oczywiście samo czyszczenie lub wymienianie filtrów nie jest wystarczające. Konieczne jest też dokładne i regularne czyszczenie przewodów klimatyzacyjnych. Zadbanie o ich pełną drożność sprawi, że przepływ powietrza nie zostanie niczym zakłócony, dzięki czemu jednostka będzie mogła pobierać tylko niezbędną ilość energii. Sprzątaniem kanałów powinna zająć się ekipa serwisantów, która przy okazji wyczyści oraz zdezynfekuje inne elementy układu, m.in. tacę skroplin, skraplacz czy parownik.